Stradiņa slimnīcas Neatliekamās medicīnas centra darbinieki vadībai sūdzas par darbinieku trūkumu un darba apstākļiem

Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) Neatliekamās medicīnas centrā (NMC) trūkst personāla, kas sāk apdraudēt darba kvalitāti, vēstulē slimnīcas vadībai uzsvēruši centra darbinieki, taču "palikuši nesadzirdēti", raksta "Latvijas Avīze".

Pacientu pieplūduma laikā būtu nepieciešams piesaistīt papildu resursus, bet tam būtu vajadzīgi vairāk nekā 2 miljoni eiro, raksta avīze.

"Lielākā daļa posteņos strādājošo ārstu ir nesertificēti ārsti - stažieri un rezidenti, kuru zināšanu trūkums un pieredze, kā arī nekontrolētā pacientu plūsma apgrūtina efektīvu pacientu aprūpi. Ārstniecības likums aizliedz strādāt nesertificētiem ārstiem bez sertificēta ārsta uzraudzības," situācija NMC raksturota vēstulē slimnīcas vadībai. Pēdējo gadu laikā esot ievērojami pieaugusi noslodze, darbu pabeigušais dežūrārsts nākamajam postenī strādājošajam ārstam atstājot vairāk nekā 13 pacientus, un papildus vēl jāsniedz palīdzība jaunajiem slimniekiem, kuri tiek ievesti ārsta dežūras laikā.

"Rezidenti diezgan bieži ir nekritiski, īpaši tad, ja ir strādājuši trīs diennaktis pēc kārtas. Diemžēl tiek pieļautas arī kļūdas. Ja būtu sakārtoti ārstu posteņi, mēs tiktu galā un arī darba kvalitāte būtu augstāka. Jāņem vērā, ka pirmā un otrā gada rezidentam ir jāstrādā kopā ar sertificētu ārstu vienā postenī. Tikai trešajā rezidentūras gadā rezidentam ir atļauts strādāt patstāvīgi, jo viņš jau ir apmācīts un pietiekami spējīgs saprast dažādas medicīniskās nianses, bet sertificētam ārstam tik un tā viņš ir jāuzrauga," laikrakstam klāstījusi kāda ārste, kura velējusies palikt anonīma.

NMC ārstiem arī neesot īsti izprotami algu veidošanas principi, piemēram, salīdzinot ar atsevišķām nodaļām, nesertificēto māsu alga esot lielāka par nesertificēta ārsta algu NMC nodaļā, bet ārsta internista alga esot lielāka par sertificēta neatliekamās medicīnas ārsta algu.

Vēstules autoru vērtējumā, situācija esot pierādījums vecai un haotiskai sistēmai, kura netiekot atbilstoši pārraudzīta no NMC un Stradiņa slimnīcas vadības puses.

"Neaizpildītās ārstu vietas nenozīmē, ka mēs vērsim ciet NMC vai nesniegsim neatliekamo medicīnisko palīdzību pilnā apjomā. Pie šī jautājuma nopietni strādājam ar slimnīcas vadību un personāldaļu un arī paši darām visu, ko varam. Diemžēl situācija ir tāda, kāda tā ir. Mēs sniedzam neatliekamo medicīnisko palīdzību pilnā apjomā ar ierobežotiem resursiem. Tas, ka darba grafiks nav aizpildīts, nenozīmē, ka posteņi paliek tukši," par situāciju izteicies NMC vadītājs Valērijs Ratobiļskis, kurš par ķirurgu strādājot vēl vairākās vietās Rīgā. Centra vadītājam esot zināmas mediķu gadiem sasāpējušās problēmas.

Savukārt PSKUS valdes priekšsēdētājs Rinalds Muciņš un galvenā ārste Eva Strīķe neuzskatot, ka NMC ārstu trūkuma dēļ būtu apdraudēta pacientu drošība un mediķiem tur būtu liela pārslodze, raksta laikraksts. Galvenā ārste uzsvērusi, ka NMC ir struktūrvienība, kurā gadu no gada ieguldīts daudz vairāk nekā jebkurā citā struktūrvienībā. Tāpat tiekot nodrošinātas piemaksas par darba intensitāti.


Foto: Freepik