Strauji pieaugusi malkas cena

Rudenī apkures sezona sākās ar par 15 procentiem augstākām cenām. Ir pagājuši vien četri mēneši, pat pašiem skaldītas malkas ražotājiem par pārsteigumu cenas uzkāpušas vēl par 40% jeb 60 eiro par vienu vidēju kravu. Šobrīd gan ir apkures sezonas vidus, kad lielākā daļa kurina pavasarī vai rudenī iegādāto, tāpēc nepatīkamais pārsteigums iedzīvotājiem vēl tikai priekšā.

Savus pirms dažām dienām iesētos gurķus sabilnieks Ēriks Šterns jokojot sauc par “dzemdību nodaļu”, jo viņa siltumnīcā plaukst pavasaris, pirmās izdīgušās sēklas jau steidzas pretī siltumam. Šorīt viņš pat četros no rīta kurinājis krāsni siltumnīcā. Malkas sadārdzinājumu Šternu dārzniecība jūt pamatīgi. “Man vidēji sezonā vajag uz 100 kubikmetriem, un šogad tas ir sadārdzinājies par 1000 eiro vismaz. Līdz ar to arī tas gurķis un tomāts dārgāk maksās, neko nevar darīt,” saka Ēriks Šterns, Šternu dārzniecības īpašnieks.

Taupīt un nekurināt nav variants, jo citādi raža būs tad, kad pircējiem jau pašiem pilni dārzi. Cik ļoti nāksies pacelt savas produkcijas cenu, šobrīd audzētājam grūti prognozēt.

Iedzīvotāji malku iegādājušies jau sezonas sākumā, tāpēc - kāda būs viņu reakcija uz cenu kāpumu un vai tas vairāk pircēju mudinās izmantot neoficiālu uzņēmumu pakalpojumus, šobrīd grūti prognozēt. “Es malku cenšos gādāt diezgan laicīgi - vasarā, tad, kad saņemu atvaļinājuma naudu. Tā, lai neiztērējas, tad uzreiz sarunāju, lai man atved malciņu - smuki skaldītu,” stāsta Elīna Stariņa, sabilniece.

Ja rudenī kā sadārdzinājuma iemesli tika minēti ražošanas izmaksas, darbaspēks un elektroenerģija, tad šobrīd pie straujā kāpuma vainojama galvenā izmaksu komponente - pati malka, kurai mainījusies tirgus cena. “Ja ir citi uzņēmumi, kas maksā par malku 40-43 eiro par kubikmetru, tad šeit kā skaldītas malkas ražotājam ir jāspēj iet cenām līdzi un piedāvāt konkurētspējīgu cenu, lai vispār iegādātos šo izejmateriālu un turpinātu ražot,” saka Jānis Štāls, SIA “Krauzers” ražošanas vadītājs.

“Mēs daudz koku atdodam visādiem TECiem, teiksim, Dānijā, Holandē, Turcijā. Tur tik daudz vairs nevar izmantot gāzi, mēs dodam tur savu koku, tāpēc kāpj cena,” pauž Mārtiņš Grasmanis, SIA “Flora Holland” īpašnieks.

Ja rudens sākumā piecu kubikmetru liela zaļas skaldītas malkas krava maksāja 245 eiro, tad nu tie ir 305 eiro. Sausa malka no 300 pakāpusies uz 360 eiro. Šī ir pirmā reize, kad sezonas laikā piedzīvots tik straujš kāpums. Uzņēmējiem ir iekšēja cerība, ka, beidzoties apkures sezonai, cenas stabilizēsies. “Es pieļauju, ka viņa neatgriezīsies pie tā cenu līmeņa, kas bija, teiksim, vai nu iepriekšējā sezonā, vai trīs, četrus mēnešus atpakaļ,” saka Jānis Štāls.

Eksportētā malka cenu kāpumu piedzīvoja ātrāk nekā vietējais tirgus. Pieprasījumu tas gan neesot samazinājis.


Foto: Freepik