Strīds par deputātu vietām komitejās

Salaspils novada domē jauno deputātu darbs atkal sācies ar strīdiem par vietu sadalījumu komitejās un tiesvedību. Tiesvedība par proporcionalitātes ievērošanu bija arī iepriekšējā sasaukumā, bet tās lēmumu izpildīt nebija iespējams, jo tas stājās spēkā tikai šā gada devītajā jūlijā.

Tagad Administratīvā rajona tiesa apmierinājusi lūgumu par pagaidu noregulējumu, uzlikusi domei par pienākumu mēneša laikā izdot jaunu lēmumu par komiteju sastāva izveidi.

Šajā sasaukumā Salaspils novada domē visvairāk - astoņus mandātus ieguva partijas “Vienotība” deputāti. Trīs vietas ieņēma “Latvijas zaļās partijas” (LZP) deputāti, tikpat arī Nacionālās apvienības-Latvijas Reģionālās apvienības un Latvijas Zemnieku savienības apvienotais saraksts. Viena vieta tika arī sociāldemokrātiskajai partijai “Saskaņa”. Pirmās nesaskaņas sākās, kad tika ievēlēti komiteju locekļi. NA pārstāvis Jānis Nebars uzskata, ka viņu apvienība ir apdalīta. “Ar LZP mēs esam ieguvuši vienādu deputātu vietu skaitu - trīs vietas katram sarakstam, bet šajā gadījumā viņu pārstāvētajai partijai ir piecas komiteju vietas, bet mums - četras. Tā ir savas varas pārākuma demonstrēšana,” saka Jānis Nebars, Salaspils novada domes opozīcijas deputāts.

Lai panāktu vienlīdzīgu tiesību nodrošināšanu visiem deputātiem, Nebars vērsies tiesā. 17. septembrī Administratīvā rajona tiesa pieņēma lēmumu apmierināt lūgumu par pagaidu noregulējumu, kas liek domei mēneša laikā izdot jaunu lēmumu par komiteju sastāva izveidi. Domes priekšsēdis gan nenoliedz, ka joprojām uzskata, ka varas partijām būtu jābūt vairāk vietām komitejās, bet tiesas pagaidu nolēmumu pildīšot. “To mēs absolūti respektēsim, ņemot vērā, ka šajā tiesas pagaidu lēmumā par mūsu situāciju ir, manuprāt, pirmo reizi judikatūrā norādīta metode kā būtu jārēķina,” saka Raimonds Čudars, Salaspils novada domes priekšsēdētājs.

Pašreiz likumā par pašvaldībām noteikts, ka “Pašvaldības domes deputātu kandidātu saraksta pārstāvju skaitu komitejā nosaka iespēju robežās proporcionāli no pašvaldības domes deputātu kandidātu saraksta ievēlēto deputātu skaitam.” “Iespēju robežas ir atklāts jēdziens, kuru jāaizpilda ar saturu. Turklāt - nevar būt tā, ka vienā lietā ir viens saturs, otrā cits utt. Latvijas Republikā ir jāpanāk objektīvi kritēriji,” saka Raimonds Čudars.

Par pašvaldībām atbildīgajā ministrijā skaidro, ka jaunajā pašvaldību likumā izmaiņas esot, bet noteikt konkrētus kritērijus vienkārši neesot iespējams. “Piemēram, no vienas politiskās partijas ir ievēlēts tikai viens deputāts. Ja attiecīgi šim deputātam tiktu nodrošināta vismaz viena vieta katrā komitejā, protams, ka nekāda proporcionalitāte nesanāks,” saka Inese Bursevica, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) pārstāve.

Jāteic gan, ka šī nav pirmā reize, kad proporcionalitātes princips deputātu ievēlēšanai komitejās Salaspils domē netiek ievērots. Arī pagājušajā sasaukumā šo strīdu risināja tiesa. Nebars uzrakstījis arī iesniegumu VARAM par Čudara atstādināšanu no amata. Iesniegums ministrijā esot saņemts, bet šobrīd par atstādināšanu netikšot lemts, jo izpildīt iepriekšējās tiesas lēmumu, kas spēkā stājās 9. jūlija, neesot bijis iespējams, bet pagaidu nolēmuma termiņa izpilde ir 17. oktobris. Jāpiebilst, ka Salaspils nebūt nav vienīgais novads, kur ir strīdi par sadalījumu komitejās. Pašlaik sūdzība saņemta arī no Dobeles novada.