Stūrakmeņi stāsta par senajām būvniecības tradīcijām

Biedrība “Mantinieki”, sadarbojoties ar četrām Kurzemes biedrībām, īstenojusi projektu “Stūrakmens turpinājumam”. Šobrīd četrās dažādās Kurzemes vietās stūrakmeņi, kas reiz balstījuši mājas, nu stāsta gan par senajām būvniecības tradīcijām, gan par pašām biedrībām, kas ir kā sabiedrības stūrakmeņi. 

Tā biedrības “Aizvīķu parks” vadītājs Henrijs Ķeružis stāsta par stūrakmeni, kas reiz bijis viens no mājas balstiem, bet ar laiku kļuvis lieks ne tikai mājai, bet arī cilvēkiem, kas, būvējot jaunas mājas un tiecoties pēc modernākajām tendencēm, vecos balstus izmeta. Arī šis ir atrasts vienā no meliorācijas procesā sastumtajām kaudzēm. Atrasts un ieguvis jaunu dzīvi, lai stāstītu par pagātni. “Nekas nav trāpīgāks, vajadzīgāks, tematiskāks par vēstures elementu naturalizēšanu, parādīšanu. Ja es stāstītu par latvisko apbūvi, kā būvēja mājas, jūs jau, braucot prom, to visu būtu aizmirsuši,” saka biedrības “Aizvīķu parks” valdes priekšsēdētājs Henrijs Ķeružis.

Doma par projektu biedrībai “Mantinieki” radusies vēl pandēmijas laikā, kad šķitis, ka arī biedrībām sāk zust pamats zem kājām. “Likās, ka ir vajadzīgs stiprināt kaut kādā veidā. Stūrakmeņus ielikt, lai visu saturētu. Paši sevi, Latviju, Kurzemi. Un tad radās ideja, ka vajag meklēt Kurzemes stūrakmeņus un tos uzstādīt,” stāsta biedrības “Mantinieki” valdes locekle un projekta vadītāja Inta Svaža. 

Projektā iesaistījušās četras biedrības no Kurzemes. Stūrakmenī katra ierakstījusi sev nozīmīgos vārdus. Aizvīķu parkā esošais nes iedzīvotāju skaitu, kāds tas bijis Aizvīķu pagastā 1935. gadā, bet šobrīd tāda pagasta vairs nav, tāpēc arī atstāta vieta turpinājumam. Savukārt biedrība Popes muiža ar savu akmeni uzsver, ka, saglabājot vēsturiskās vietas un celtnes, varam kļūt stiprāki. Biedrība “Vadakstes liepas” ierakstījušas: “Vadakste - pagātnei, šodienai, nākotnei!” Bet Valdemārpils mazpulki izvēlējušies Krišjāņa Valdemāra sacīto “Latvi, esi stiprs garā!”, jo stūrakmens novietots vietā, kur savulaik Valdemārs mēdzis pastaigāties.

Plānots, ka par šiem stūrakmeņiem un to atrašanās vietām stāstīs arī tūrisma maršruts.