Subsidētās darba vietas - vajadzīgs, bet pārāk birokratizēts projekts

Eiropas savienības projekta subsidētajās darba vietās pašreiz strādā ap 2000 cilvēku ar invaliditāti, bet bezdarbnieku rindās reģistrēts četreiz vairāk šādu cilvēku. Tomēr, neraugoties uz darba roku trūkumu, darba devēji nesteidz izmantot šo iespēju. Iemesls- birokrātiskie līkloči, kas dzen izmisumā ikvienu, kurš kaut reizi pamēģinājis iesaistīties projektā.

 Jelgavniece Inese Beļska  šodien atnākusi uz Zemgales NVO centru, kas drīzumā varētu kļūt par viņas darbavietu vismaz uz gadu. Atrast darbu cilvēkiem ar invaliditāti esot ļoti grūti, tāpēc liels bijis gandarījums, kad saņēmts apstiprinājums, tam ka varēs iegūt subsidēto darba vietu ESF projektā.Vien uz brīdi , kad beidzot varēs sākt strādāt gaidot jau vairāk nekā mēnesi. Topošā Zemgales NVO projektu asistente Inese Beļska ReTV Ziņām stāsta: “Jā, ir kā ir, gribētos jau to visu ātrāk, bet tā mums valstī laikam ir... it sevišķi jau šajā covid laikā.''

 Zemgales NVO centra vadītājs Uldis Dūmiņš stāsta, ka pieteikšanās subsidētajai darba vietai bijusi vienkārša un saprotama, bet ceļš līdz līguma parakstīšanai, kad beidzot darbinieks varēs sākt pildīt savus pienākumus, esot ļoti birokratizēts. Jau pats līgums esot uz trīspadsmit lapām, un kur vēl visa darba vietas aprīkojuma saskaņošana. Uldis Dūmiņš ReTV atzīst: “Kaut kā mēs Latvijā gribam ļoti sarežģīt visas lietas. Parasta atbalsta programma, kas ir subsidētie un kam būtu jāstrādā ļoti vienkārši, viņa nestrādā vienkārši. Piemēram, es saskaņoju vienu benķi ar aģentūru. Viņi pasaka - šitais benķis neder. Es atkal mainu veidlapu katrā vietā pārrakstot summu vārdiem. Es aizsūtu nākamo benķi ar visu veidlapu. Tur atkal es rakstu summu vārdiem, visu pārtaisu. Viņi saka - šitais arī neder. Viņi beigās atsūta savu piedāvājumu - to mums apstiprina. Es pasūtu tai firmai, ko NVA man ieteica viņi pasaka - mums tādu krēslu nav.” Tikmēr  “Sustento”politikas koordinatore Iveta Neimane norāda: “Man pat grūti pateikt, kas tas ir par birokrātijas līmeni, kurā mēs ļoti precīzi ar lineālu un pirkstu velkam līdz katrai lietai, nevis domājot par cilvēku, bet tikai par to papīru noformēšanu.”

 ESF projektā, kas aizsācies jau 2015. gadā, izveidotas ap 4000 subsidēto darba vietu, no kurām gandrīz divi tūkstoši cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Tai pašā laikā no vairāk nekā 57 000  NVA reģistrētajiem bezdarbniekiem, apmēram, 15 % ir cilvēki ar invaliditāti. “Visu bezdarbnieku un darba devēju vēlmes nekad nebūs iespējams apmierināt, bet, skatoties pēc šī brīža pieprasījuma, arī šogad vēl ir brīvs finansējums, un vēl ir iespēja darba devējam pieteikties” , tā norāda NVA ESF projekta Subsidētās darba vietas bezdarbniekiem vadītāja Agnese Gelžina. 

 Latvijas cilvēku ar īpašām vajadzībām sadarbības organizācijā “Sustento” teic, ka lielā birokrātija ir viens no iemesliem kāpēc darba devēji sūdzas par darba roku trūkumu, bet nesteidz pieteikties subsidētajām darba vietām. Nelieli atvieglojumi nākotnē gan būšot. Šobrīd tiekot strādāts pie digitālā pasākuma ieviešanas, kas nozīmējot, ka veidlapas varēs nerakstīt ar roku, bet atskaites veidosies automātiski. Pašreiz subsidētajām darba vietām 9% gadījumu darba devēji esot nevalstiskās organizācijas, bet lielākoties tie esot privāti uzņēmumi.


Foto: ReTV