Sūdzas par ārstēšanu Vidzemes slimnīcā; iesaistīta Veselības inspekcija

Nepatikšanas Vidzemes slimnīcai Valmierā. Aizdomās par nolaidīgu rīcību iesaistījusies Veselības inspekcija. Runa ir par kādu gadījumu, ar kuru ReTV dalījās skatītāja, kura bija noskatījusies ReTV Ziņu dienesta veidotu sižetu par aprūpes kvalitāti ārstniecības iestādēs nedēļas nogalēs un svētkos. Tas viņu bija pamudinājis atklāt pašas negatīvo pieredzi: slimnīcā naktī vairākas stundas bez palīdzības bijis atstāts viņas vīrs – par spīti tam, ka viņa veselības stāvoklis strauji pasliktinājies. Atraitne uzskata – vīra liktenī tas bijis izšķirīgi. Konkrēto gadījumu pārbauda Veselības inspekcija, sieviete vērsīsies arī policijā.

Iluta (vārds mainīts) nu ir kļuvusi par atraitni. Vīrs miris no kovida Vidzemes slimnīcā oktobrī. Taču runāt par to publiski divus mēnešus vēlāk Ilutu pamudinājusi doma, ka slimnīca rīkojusies, iespējams, nolaidīgi, vīra dzīvību varēja glābt. Viņu ielika parastā terapijas nodaļā. Pēc trīs dienām slimnīcā Valmierā vīram kļuvis slikti ar sirdi, viņš elpojis skābekli. 15. oktobrī vīrs sazvanīts sūdzējies, ka grūti elpot.

Iluta, pacienta atraitne: “Tad es zvanīju viņa ārstējošajai ārstei, prasīju, vai mans vīrs ir “smags”. Viņa man atbildēja, ka “smagie” visi ir reanimācijā, ka viņš nav “smags”.”

Atraitne nodevusi ReTV rīcībā mirušā vīra slimības vēsturi. Tajā rakstīts - ap diviem naktī uz sestdienu, 16. oktobri, Ilutas vīra veselības stāvoklis strauji pasliktinājies, skābekļa līmenis asinīs – zems, pacientam trūkst elpas, viņš ir nosvīdis, uzbudināts. Tiek paziņots dežūrārstam un reanimatologam. Dežūrārsts novirza pie reanimatologa, kurš neatnāk, taču paziņo, ka atnāks septiņos no rīta. Māsas un māsu palīgi pavada nakti pie pacienta gultas, monitorējot un pieskatot, taču pacientam labāk nekļūst. 

Iluta: “Visas šīs stundas – līdz pat 16. oktobra plkst. 6.50, kad atnāk ārsts rezidents, viņš ir principā bez zālēm, jo māsiņas nedrīkst dot zāles, viņas tikai skābekli var dot un tās zāles, kas jau ir izrakstītas. Līdz ar to mans vīrs visu nakti – tātad no plkst. 2.15 līdz 6.50 – gandrīz piecas stundas mans vīrs nav saņēmis nekādu medicīnisko palīdzību, tikai šo novērošanu.”

Sestdien, 16. oktobrī, pulksten desmitos Ilutas vīrs tiek pārvests uz reanimācijas nodaļu. Agrāk tas nav bijis iespējams, jo nav bijis brīvu mākslīgās plaušu ventilācijas aparātu, liecina ieraksti slimības vēsturē. Diemžēl reanimācijā Ilutas vīrs neatlaba un 20. oktobrī nomira. Tā kā Ilutai ir ļoti daudz jautājumu par vīra ārstēšanas kvalitāti, viņa vērsusies pie pacientu tiesību jurista, kā arī rakstījusi iesniegumu Veselības inspekcijā - un ReTV Ziņām inspekcijā to arī apstiprināja. 

Kalvis Latsons, VI Vidzemes kontroles nodaļas vadītājs: “Ir divi iesniegumi saņemti. Uz vienu mēs esam atbildējuši, bet uz otru acīmredzot šobrīd tiek gatavota atbilde; ja nemaldos, tas nodots ekspertiem.” 

Arī Vidzemes slimnīcā ReTV Ziņām apstiprina, ka Veselības inspekcija veic pārbaudi; slimnīcas vadītājs izsaka līdzjūtību nelaiķa tuviniekiem un pastāsta, ka katru ar kovidu saistīto nāves gadījumu pastiprināti analizējot. Taču slimnīca esot darījusi visu, kas tās spēkos, un, tāpat kā citās ārstniecības iestādēs, šie spēki esot nepietiekami – ārstu trūkstot, bet tie, kuri ir, izdeguši.  

Uģis Muskovs, SIA “Vidzemes slimnīca” valdes priekšsēdētājs: “Nakts laikā un brīvdienās pie mums dežūrē tikai viens anesteziologs reanimatologs. Saprotiet, tātad uz viņa atbildību ir visa reanimācija, visi “smagie” kovidpacienti, bet šajā gadījumā tas bija noticis stacionārā, nodaļā, bet, analizējot konkrēto gadījumu, mēs esam nonākuši pie secinājuma, ka tas, ka ārsts varbūt nav ieradies uz minūti, konkrētajam pacientam nav radījis būtisku kaitējumu.”  

Vienīgais, ko slimnīca varot sev pārmest, esot neveiklā komunikācija, ieskaitot pacienta tuvinieku “audzināšanu” par to, ka viņš nav bijis vakcinējies. Par to iestāde atraitnei atvainojusies. 

Lai arī vīrs nebija vakcinēts, un tas, iespējams, pasliktināja situāciju, taču Iluta tomēr vēlas saņemt skaidras atbildes uz daudzajiem jautājumiem par vīra ārstēšanu – ne tikai par aprūpes epizodi naktī, bet arī par terapijā izmantotajām un neizmantotajām zālēm, nesakritību pacienta stāvokļa raksturojumā dažādos ierakstos u.c. Ja būšot nepieciešams, viņa vērsīšoties arī tiesībsargājošajās iestādēs. Tematam par pacientu un viņu tuvinieku iespējām aizstāvēt savas tiesības turpinās sekot arī ReTV Ziņas.


Foto: Vidzemes slimnīca