Sveces liesma no Bētlemes jau deviņpadsmito gadu iznesta arī cauri Latvijai

Jau 19 gadus uz Latviju tiek atvesta Miera gaisma no Bētlemes. Līdz pat Zvaigznes dienai ļaudis rūpējās, lai trauslā sveces liesma neizdeg. Tā caur rūpēm par liesmu tiek simbolizēta mīlestība. Sveces liesmu nododot tālāk, dāvāts siltums līdzcilvēkiem.

Jānis Iklāvs ir Ogresgala skautu un gaidu vienības priekšnieks, jau desmit gadus pirms Ziemassvētkiem viņš dodas saņemt Miera gaismu, kas atceļojusi no Bētlemes. “Šī uguntiņa tiek iedegta Jeruzalemē. Dažādu pasaules valstu skauti un gaidas šo liesmiņu nodod uz valstu robežām. Tādā veidā šī miera gaisma apceļo visu pasauli. Pie mums Latvijā tā ir deviņpadsmito gadu. Šeit, Ogresgalā, man negribas kļūdīties, bet septiņus, astoņus gadus noteikti,” saka Jānis Iklāvs, Ogresgala 5. skautu un gaidu vienības priekšnieks.

Šo gadu laikā arī izstrādāta sava tehnika, kā sveces liesmu saglabāt, lai tā nenodziest līdz pat Ziemassvētkiem. “Visgrūtākais jau ir ar mašīnu, un es izmantoju divas sveces. Ja gadījumā kaut kas notiek ar vienu, man vienmēr būs rezerve. Vakardien arī cita darba kolēģe nesa uz mājām, pie mājām nodzisa, tad viņa nāca atpakaļ, slēdza vaļā durvis un zināja, kur paņemt. Piemēram, mēs atstājam to traukā ar ūdeni. Visdrošākais veids. Arī daudzi cilvēki uztraucas, kā es mājās viņu atstāšu pa nakti, bet, protams, šeit ir jāievēro arī diezgan strikta ugunsdrošība, tāpēc vienmēr nu es to glabāju pa nakti traukā ar ūdeni,” pauž Jānis Iklāvs.

Šogad akcijai “Miera gaisma” aprit 35. gads. Miera gaisma no Betlēmes ceļo uz Austriju, Vīnes katedrāli, to tālāk pasaulē nodot Austrijas skauti un gaidas. “Kad Austrijas skauti vēlējās caur darbiem aktualizēt šo te mūsu skautu devīze, veidosim šo pasauli labāku. Tas ir kaut kas mazs, neaizsargāts un ārkārtīgi trausls, kuru jebkurā brīdī var iznīcināt. Tās rūpes, ko šajās dažās dienās cilvēki iegulda, lai šo liesmiņu pasargātu, manuprāt, tā ir arī viena no šīm dziļākajām būtībām,” atzīst Jānis Iklāvs.

23. decembra vakarpusē, iededzot Baltijā varenāko Bētlemes zvaigzni Ogrē, Jānis miera gaismu dāvāja interesentiem, kuri bija ieradušies ar savu svecīti, lai gaismu nestu tālāk.