Sveci nevar atstāt bez uzraudzības

Zanda Žentiņa mīl aizvadīt nesteidzīgus rītus, iededzot sveces. Šoreiz draudzenes dāvinātā mājražotāju svece ar kaltētām rozēm sagādājusi lielu pārsteigumu, kas varēja arī pārvērsties ugunsnelaimē, ja svece nebūtu pieskatīta. “Aizdedzināju visus trīs deglīšus un mierīgi domāju, dzeru un pametu acis, tepat blakus biju pie galda, viena rozīte sāk degt, uzliesmo. Sveču liesmiņa ir aizgājusi līdz rozītei. Likās, ka viss ir droši – aiz muguras ir kamīns, svece uz metāla šķīvja, blakus ir vēl ģimenes cilvēki. Mēs pa visiem kopā, kā saka, paganīsim to sveci. Tīri intereses pēc – kas notiks. Tad es sāku jau filmēt, fotografēt. Es sapratu tajā brīdī, ka svece skaista, bet galīgi nepraktiska. Rozes dega lielās liesmās, no lielā karstuma svece sāka kust.”

Tā bija zīme, ka svece jāpārvieto uz kamīnu, kur tā no lielā karstuma ļoti strauji kusa,  15 minūšu laikā izdega pavisam. “Drošības līmenis ir dažāds, un es pieļauju, ka daži no ražotājiem nav pat aizdomājušies par drošības aspektu, vairāk uzmanības veltot skaistumam. Tad es teiktu tā – ja mums ir šāds skaistums, tad vajadzētu būt klāt tai lietošanas instrukcijai, kurā pateikts, kā tad pareizi izmantot,” saka Sandra Vējiņa, VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore.

VUGD pārstāve gan piebilst – cilvēki ļoti bieži grēko, instrukcijas neizlasot. 

Ugunsgrēku, kas izcēlušies no neuzmanīgas sveču dedzināšanas, “pļaujas” laiks, protams, ir ap Ziemassvētkiem – tie ir vairāki desmiti gadījumu. Sandra Vējiņa atgādina, ka mājās jābūt dūmu detektoram un ugunsdzēsības aparātam, savukārt sveču mīļiem arī būtu vērts padomāt par ugunsdzēsības pārklājiem. “Varbūt neizskatīsies tik estētiski, bet drošības pēc, ja man ļoti patiktu dedzināt sveces, liktu apakšā ugunsdzēsības pārklāju kā galdautu, tad virsū liktu stikla trauku vai pamatni, kurā tad iekšā  sveces. Svarīgākais, kā Zanda Žentiņa rakstīja savā ierakstā, labi, ka svece bija pieskatīta. Sveci nekad nevar atstāt bez uzraudzības. Atklāta liesma vienmēr ir jāpieskata. Ar jebkuru lietu ir jāievēro drošības soļi, tad tas nelaimes risks ir ļoti, ļoti niecīgs. Protams, apstākļi mēdz sakrist, tāpēc mēs esam šeit, lai steigtos palīgā.”

Tiesa – cilvēki kļūst apzinīgāki. Veicot preventīvos pasākumus, to novērojusi arī Vējiņa – piemēram, jaunā paaudze, kas šobrīd aug, ir ļoti zinoša un pamāca arī savus vecākus.