Svētdien notiks pāreja uz ziemas laiku

Šo svētdien Latvijā beigsies vasaras laiks, kārtējo reizi pulksteni griezīsim par stundu atpakaļ. Vēl pirms dažiem gadiem Eiropas Komisija izteica priekšlikumu visām Eiropas valstīm vienlaikus atteikties no laika maiņas, taču valstis pie vienota redzējuma tā arī nav nonākušas. 

Visā Eiropā pāreja uz ziemas laiku notiks 30. oktobrī plkst. 4.00 naktī, kad pulksteņa rādītāji jāpagriež vienu stundu atpakaļ. Patlaban pēc vienota laika pulksteņu mehānismi tikšķ visā Eiropas Savienībā. Tas tāpēc, lai vienoti darbotos, piemēram, finanšu sektors: bankas un darījumu biržās, kā arī starptautiskais transports. Ekonomikas ministrijas pārstāvis Normunds Freibergs saka: “Tas būtiskākais ir satiksmes joma, kā avioreisi, vilcieni, autobusi, sevišķi straptautiskie, arī nacionālie. Tā sistēma smalki iestrādāti, seko līdzi visam, kas kontrolē šo laika pāreju.” 

Transporta uzņēmumā “VTU Valmiera” vērtē, ka vietējo pārvadātāju ikdienu laika maiņa būtiski neietekmē, jo mūsdienās lielākajā daļā iekārtu un pulksteņu laika pāreja notiek automātiski. SIA “VTU Valmiera” Pārvadājumu daļas vadītāja Anda Liepiņa pauž: “No pasažieriem arī neko tā neesam izjutuši, jo gan jau paši apzinās, ja pulkstenis nav pārgriezts, tad autobuss ir nokavēts. Bet pie rudens tā nevajadzētu būt.” 

Eiropas Savienība bija iecerējusi atteikties no laika maiņas jau 2021. gadā, bet atcelt ko gadiem tik ierastu nav nemaz tik vienkārši. Dalībvalstu viedokļi par šo jautājumu krasi atšķiras un nav izdevies panākt vienotu regulējumu. Jautājums arī pazudis no dienaskārtības kovida pandēmijas dēļ, nu daudz akuālāka ir energokrīze un karš Ukrainā. Eiropas parlamenta deputāts Ivars Ijabs saka: “Eiropas parlaments ir nobalsojis, ka no tā ir jāiet projām. Eiropas Savienības padome, kurā piedalās mūsu valdības un Ekonomikas ministrijas, nespēj ne par ko vienoties, līdz ar to mēs joprojām dzīvojam. Kā zināms, nākamo sezonu un nākamo gadu arī grozīsim pulksteņus.” 

Latvijas valsts nostāja paredz nākotnē atteikties no laika maiņas, piekrītot saglabāt vasaras laiku. Taču ar vairākiem nosacījumiem. Ekonimikas ministrijas pārstāvis Normunds Freibergs: “Sistēmai jābūt vienotai, tai skaitā par tuvākajām kaimiņvalstīm. Teiksim, Lietuva, Igaunija, Somija, arī Polija. Kopējā līmenī būtu labi tāds ļoti detalizēts izvērtējums par ieguvumiem un zaudējumiem.”

Atteikties no pulksteņa griešanas jau nākamgad iecerēts Amerikas Savienotajās valstīs. Šeit kā vienu no argumentiem min laika maiņas negatīvo ietekmi uz cilvēku veselību. Tikmēr Eiropās un arī Latvijā 26. martā jau atkal griezīsim pulksteni par stundu uz priekšu. 


#SIF_NVZ2022

Foto: Freepik