Svētdienas bez tirdzniecības centriem?

Zemkopības ministrija jau jūnijā plāno nodot izskatīšanai valdībā priekšlikumu par tirdzniecības centru slēgšanu svētdienās un svētku dienās. Ministra ieskatā tādējādi tiktu likvidēts lielveikalu monopols, kas ļautu attīstīties vietējiem ražotājiem un mazajiem veikaliem. 

Iepirkšanās tirdzniecības centros, kas atrodas ne vien katrā pilsētā, bet arī gandrīz katrā mikrorajonā, vairumam iedzīvotāju jau sen kļuvusi ierasta. Iemesli tam ir vairāki. Vienuviet iespējams iegādāties dažāda segmenta preces, izvēle ir plašāka, bet cenas lētākas. Bieži vien veikalu apstaigāšanai tiek atvēlēta nedēļas brīvākā diena-svētdiena. Nav jau arī noslēpums, ka brīvdienās uz pilsētu tirdzniecības centriem iepirkties brauc arī lauku iedzīvotāji. Kā ReTV norāda Zemkopības ministrs Didzis Šmits (A/S), tas neesot pareizi: “Mums Kurzemes kultūras centrs šobrīd ir Spice, bet Vidzemes Alfa. Manuprāt Rīgai būtu jābrauc uz laukiem nevis laukiem uz kultūras namu Spicē vai Alfā.”

Ministra ieskatā tas ir mīts, ka lielveikalos preces ir lētākas, un viņaprāt tirdzniecības centri svētdienās un svētku dienās jāslēdz, tādejādi mudinot iedzīvotājus iepirkties mazajos veikaliņos, apmeklēt īstus kultūras namus un restorānus. Zemkopības ministrs norāda: “Tas nekādā veidā neietekmē ekonomiku negatīvi. Tas paver jaunas tirdzniecības vietas un kanālus. Patiesībā savā ziņā izbeidz monopolstāvokli, kāds ir šobrīd, jo tur kur atveras mazumtirgotājs, aizveras ciet viss, kas tur iepriekš bijis.”

Kā norāda lielākajā tirdzniecības centrā Valmierā, no diskusijas esot noprotams, ka Zemkopības ministrs ar šādu priekšlikumu cer palielināt Latvijas pārtikas ražotāju un zemnieku produkcijas noietu, bet, piemēram, tirdzniecības centrā “Valleta” pārtika aizņem tikai 13,5%. ReTV uzrunāto tirdzniecības centru pārstāvji šādu ieceri salīdzina ar kovida laiku, kad darba laika ierobežojumi attiecās uz lielveikaliem. Kā norāda T/C “Valleta” direktore Monta Rubene: “Priekšlikumu realizācija atkal būtu negodīgas konkurences stiprināšana. Atkal tiktu radīta situācija, kad kaut kādās dienās apģērbu, apavu, sporta preču un pārējo preču veikali tirdzniecības centros nedrīkst strādāt, bet ārpus tiem drīkst.”

Savukārt Jelgavā gandrīz visos tirdzniecības centros ir arī aptiekas, kas nozīmē, ka iedzīvotājiem būtu ierobežotas iespējas iegādāties arī medikamentus. Turklāt, kā norāda tirdzniecības centra “Elvis” pārstāve Vineta Grigāne-Drande, zaudētāji būtu arī vietējie ražotāji: “Tas nozīmē pilnībā pārplānot pasūtījumu veidu, lai nebūtu norakstu, jo sevišķi precēm ar īsu derīguma termiņu, kur ļoti bieži ir tieši Latvijas ražotāju produkti. Tas pats piens, piemēram, un viena vai pusotra darba diena ir ļoti būtiska tirdzniecības apjomiem, un tas nozīmē, ka mēs varēsim iepirkt mazāk.”

Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas izpilddirektors Noris Krūzītis savukārt norāda: “Ir arī ļoti daudz lauksaimnieku mazo veikalu, kas ir līdzās blakus lielajiem veikaliem tirgo šīs lietas. Protams viņi cietīs, jo daudzi cilvēki strādā darbdienās un atļaujas, īpaši lauku rajonos uz lielākeim veikaliem to lielāko pirkumu taisīt sestdienās, svētdienās, biežāk pat svētdien, un ne jau viņi iet tikai uz lielajiem veikaliem.”

Šādas izmaiņas darba laikā ietekmētu simtiem vai pat tūkstošiem pārdevēju atalgojuma apmēru, kas tiek rēķināts pēc nostrādātajām stundām, turklāt svētdienās un svētku dienās apmaksa ir dubultā. Diskusijas par tirdzniecības centru slēgšanu svētdienās un svētku dienās kā arī par kritērijiem uz kuriem centriem tas attieksies vēl turpināšoties, tomēr ministrs plāno jau jūnijā šo priekšlikumu nodot valdībā, bet ja valdība to neatbalstīšot , tad tas tikšot virzīts kā Saeimas likumprojekts.