T/C Latvijā – ja ārējie apstākļi nemainīsies, būs jāmainās centriem

Praktiski neko no precēm, kas bija iepirktas Ziemassvētkiem, Daugavpils tirdzniecības centra “Ditton nams” paviljonu nomnieki nav paspējuši izpārdot, līdz ar to vienīgais pelnošais gada mēnesis gājis secen, un, lai gan tirdzniecības centrs no janvāra ir piešķīris atlaidi 50% apmērā nomas maksai, dīkstāvē nomu nomaksāt nevarot.

T/C “Ditton nams” nomniece Tatjana Krohmale pauž: “Mēs šobrīd nevaram samaksāt 50% no nomas maksas. Vienīgais, par ko mēs šobrīd spējam samaksāt, ir par preču uzglabāšanu. Mēs saprotam, ka mūsu preces ir aizsargātas un drošībā, to mēs kā uzņēmēji novērtējam.”

Daugavpils pilsētas dome jau ir lēmusi par nomas maksas atlaides piešķiršanu līdz pat 90% apmērā pilsētas uzņēmējiem, tostarp tirdzniecības centriem. Pagājušogad, saņemot nomas atlaidi uz līdzīgiem nosacījumiem, SIA “Ditton nams” gan nav spējis.

SIA “Ditton nams” administrācija: ““SIA “Ditton nams” 2020. gadā aprīlī un maijā, nākot pretim tirgotājiem, sarežģītos finansiālos apstākļos, piešķīra nomniekiem nomas maksas atlaidi kopumā vairāk nekā 200 tūkstošu eiro apmērā. Sakarā ar to, ka atlaide nekustamā īpašuma nodoklim tika piešķirta tikai aptuveni 66 tūkstošu eiro apmērā, tas ir, 28% apmērā no nomas maksas atlaides, lielākas atlaides un lielāku atbalstu SIA “Ditton nams” nomniekiem nevarēja sniegt.”

Rīgā nekustamā īpašuma nodokļa atlaides, uz kurām Covid-19 seku mazināšanai varētu pretendēt lielie tirdzniecības centri, šobrīd nav paredzētas. Līdz ar to aptaujātie tirdzniecības centri vēstulēs filmēšanas komandai atzīst, ka esošajā situācijā vēlētos lielāku atbalstu.

Iepirkšanās un izklaides centra “Akropole” vadītāja Zane Kaktiņa: “Mēs skaidri redzam tirgotāju rosību un vēlmi strādāt, taču nozarē situācija nav viegla – krīze vēl aizvien turpinās. Veiksmīga tās pārvarēšana lielā mērā ir atkarīga arī no valsts atbalsta tirdzniecības jomai un pieņemtajiem lēmumiem.”

Vairāki lielie Rīgas centri uzsākuši balto karogu akciju, kas izkarināti pie tirdzniecības centriem ierasto karogu vietā.

Latvijā šobrīd nevar runāt par lielo tirdzniecības centru bankrotiem, taču, skatoties tālākā nākotnē, arī visā pasaulē tiek atzīts - arvien vairāk patērētāju iepērkas tiešsaistē; tirdzniecības centru skaits mazinās, arī pandēmija ir tikai paātrinājusi šo tendenci, jo veselības un drošības apsvērumu dēļ pircēji lielveikalos ienāk arvien retāk.

Latvijā ir 53 T/C, kurus var dēvēt par lielajiem. Tendences visā pasaulē liecina - 2020. gadā daudzi tirdzniecības centri bankrotēja. Pilnībā šī nozare nepazudīs, taču eksperti un nozares pārstāvji domā, ka būs jādomā par īstermiņa atbalstu un pārmaiņām ilgtermiņā.