Tagad es varēšu vēl ilgi dzīvot, jo tagad esmu paēdis

Vien pirms pusotra mēneša Cēsīs sāka darboties zupas virtuve “Karotes”. Siltu ēdienu šeit var saņemt katrs, kurš nonācis grūtībās. Nepieciešamība pēc šī pakalpojuma pilsētā izrādījusies ļoti liela. Šurp nāk visdažādākie ļaudis. 

Biedrības “Labāka rītdiena” izveidotajā zupas virtuvē Cēsīs nav jāuzrāda nekādas izziņas vai taloni, lai saņemtu siltu ēdienu. Šeit sešas dienas nedēļā zupu var saņemt ikviens, kuram tā tiešām ir nepieciešama. “Tas ir mērķis – vienkārši bez jautājumiem sniegt to, kas ir nepieciešams. Nāciet, lūdzu, tie kam tas ir nepieciešams, un mēs esam šeit,” saka biedrības “Labāka rītdiena” vadītāja Evija Jēkabsone. 

Lai gan zupas virtuve darbojas neilgi, cēsnieki šo pakalpojumu ļoti novērtē. Aizvadītajā nedēļā ik dienu izvārīti aptuveni 40 litri zupas. Pēc ēdiena atnākušie nav diezko runīgi, taču ikviens velta pateicības vārdus. “Vismaz ir tāda virtuve, kur es varu dabūt pusdienas. Tad pati sev es sarūpēju brokastis un vakariņas. Vīrs man ir miris. Ļoti garšīgas zupas, ar gaļu bagātas, vienkārši lieliski, man trūkst vārdu,” saka zupas virtuves apmeklētāja Antoņiona. 

Biedrības pārstāves stāsta, ka šurp nāk visdažādākie cilvēki. Gan bezpajumtnieki no patversmes, gan kaimiņi, kuri ēdienu aiznes kādam gulošam senioram. Biedrības “Labāka rītdiena” biedre Kristīne Zmičerevska saka: “Nāk pensionāri, kuriem naudiņas pietiek medikamentiem un dzīvokļa apmaksai, ēdienam nesanāk. Ir tādi, kas saka, tagad es varēšu vēl ilgi dzīvot, jo tagad esmu paēdis.” 

Ēdienu zupas virtuvē gatavo brīvprātīgie, bet ikdienā šeit pastāvīgi darbojas Marija Novikava. Viņa ir bēgle no Ukrainas, kura Latvijā ieradusies augustā no kara plosītās Harkivas. Tagad viņa palīdz grūtdieņiem Cēsīs. “Jūs palīdzat mums, mēs jums. Jūs mums esat tik daudz palīdzējuši, un liels jums paldies par to visu. Tagad mums arī jums ir jāpalīdz. Arī mēs vēlamies jums atdarīt ar labu.” 

Biedrībai iecere par zupas virtuvi bijusi jau vairākus gadus, tagad pēc pandēmijas to izdevies īstenot. Zupas vārīšanai nepieciešamos produktus palīdz sarūpēt apkārtnes zemnieku saimniecības, arī labdarības biedrība “Be The Light”.

Iniciatīvu pozitīvi vērtē Cēsu novada pašvaldība. Sociālā dienesta vadītājs Ainārs Judeiks ReTV atzīst – tendence, ka pēdējā nedēļā zupes virtuvē ik dienas silts ēdiens izsniegts vairāk nekā 100 cilvēkiem, lieciena, ka šāds pakalpojums ir nepieciešams. “Tas priekš pilsētas manā izpratnē ir diezgan liels cipars. Tas arī rāda tendenci sabiedrībā, ka komunālie varbūt ir liels slogs iedzīvotājiem, bet gribu atgādināt par valsts atbalsta programmām un mājokļa pabalstu, kuru piešķiram pie noteikta ienākumu līmeņa.” 

Biedrība siltu ēdienu cēsniekiem gatavos visu ziemu, vasarā viss būs atkarīgs no pieprasījuma.