Talkā savāktās niedres pārtop skulptūrās

Ķemeru nacionālajā parkā pie Kaņiera ezera visbiežāk notiek siena talkas, bet šoreiz vairāki desmiti talcinieku vāca niedres, no kā pēc tam veidoja niedru skulptūras. ReTV uzrunātie skulptūru veidotāji atzīst, ka tas esot izaicinājums, jo niedres ir asas un nepadodas locīšanai.

Pa koka laipu, kurai abās pusēs saaugušas niedres cilvēka augumā, nokļūstam līdz vietai pie Kaņiera ezera, kur notiek mitrāju mēnesim veltīta talka. Kā ReTV skaidro Ķemeru nacionālā parka “Dabas centrs” vadītāja Aija Balandiņa, Kaņiera ezers esot viens no vērtīgākajiem mitrājiem. Tas iekļauts arī Ramsāres konvencijā par mitrāju aizsardzību. Visbiežāk pie Kaņiera ezera notikušas siena vākšanas talkas, bet šoreiz talcinieki vāc niedres. “Tas ir arī labais darbs dabai. Ir ļoti labi, ka ezerā ir vairāk ūdens un zemes saskares vietas. Ir, kur vajag niedres, un ir, kur vajag, lai ūdens tiek laukā līdz sauszemei. Šeit var iznākt laukā, piemēram, ligzdojošās pīles.”

Talkas dalībniekiem šoreiz ir iespēja arī radoši izpausties – no savāktajām niedrēm veidot skulptūras. Izmērā vislielākā skulptūra ir zirneklis, ko veido komanda no Ziemeļvidzemes, kur līdz šim arī notikuši niedru skulptūru festivāli. Vidzemnieki gan teic, ka viņu pusē niedres esot resnākas, tomēr arī šīs derot pļavas iemītnieka radīšanai. “Pārāk padevīgs materiāls tas varbūt nav. Te ir sava struktūra un faktūra. Graciozas līnijas ir grūtāk panākt. Jo lielāka skulptūra, jo labāk izdosies, bet ir interesanti. Ja vēl klāt apziņa, ka tu dari labu darbu dabai,” stāsta talkas dalībniece no Ziemeļvidzemes Zane Rubene.

Kaņiera ezers ir nozīmīga putnu migrācijas vieta, kur konstatētas ap 200 putnu sugu. Arī niedru skulptūru festivālā vairākas komandas izvēlējušās veidot kādu putnu.

To, ka niedres ne tuvu nav tik pakļāvīgas skulptūru veidošanai, kā šai pusē ir ierastā smilts, ledus vai sniegs, atzīst arī citas komandas. Un dažkārt pat tapšanas procesā veidotāji vēl īsti nezinot, ko izveidos.

Niedru festivāls aizsācies 2018. gadā, līdz šim noticis Sedas purvā un Randu pļavās. Vai tas arī nākamgad notiks Ķemeru nacionālā parka teritorijā, vēl neesot zināms.