Talsos durvis ver Ukraiņu kopienas centrs

Pareizticīgo Lieldienās Talsos atvērts Ukraiņu kopienas centrs “Mрія” jeb “Sapnis”. Reizi nedēļā tajā būs iespēja rast atbildes un mierinājumu sarunās ar mācītāju, bet pavisam drīz centra durvis būs atvērtas ik dienu, lai ukraiņi varētu satikties gan savā starpā, gan ar vietējiem.

Ukraiņu kopienas centrā Talsos šobrīd izveidota neliela kapela, kas pareizticīgo Lieldienās ukraiņiem ļāva saņemt Svēto Vakarēdienu, vienoties kopīgā lūgšanā par savu zemi, aizdegt svecītes par dzīvajiem un karā bojā gājušajiem. “Pareizticīgajā tradīcijā tiek aizdegtas šīs svecītes, jo daudz ir tādas emocijas, ko ar vārdiem nevar izteikt. Tad to mēs ieliekam šajā aizdegtajā svecītē,” saka Ainārs Kostanda, mācītājs.

Katru piektdienu vairāku stundu garumā ukraiņiem būs iespēja tikties ar mācītāju, ko viņi uzskata par ļoti svarīgu ieguvumu. Mācītājs atklāj, ka pirmos sāpīgos jautājumus sadzirdējis jau atklāšanā – pareizticīgajiem ir ļoti svarīga piedošana, bet - kā piedot to, kas šobrīd notiek viņu zemē. “Mūsu vecvecāki piedzīvoja Otro pasaules karu. Kad mans vectētiņš mira 84 gadu vecumā, vienīgais, ko viņš atcerējās, bija karš. Es gribētu, lai mēs un mūsu bērni aizmirstu, nekad to vairs pat atmiņās neredzētu,” uzsver Natālija, ukrainiete.

Sniedzot palīdzību ukraiņu bēgļiem, sarunās izkristalizējās, ka viņiem nepieciešama spēka un atbalsta vieta - telpa, kur satikties ar savējiem. Bēgļi ieceļojuši no dažādām Ukrainas pilsētām, viens otru Talsos satiek pirmo reizi. “Jūs dodat spēku cīnīties tālāk, labāk adaptēties jaunajos apstākļos, nonākt tuvāk uzvarai,” pauž Olena, ukrainiete.

“Jūsu labsirdība un rūpes pārsteidz. Ļoti patīkami, ka mūsu labā to visu dara! Nekad neko tādu negaidīju,” pauž Mihailo, ukrainis.

Ukraiņu kopienas centrs nosauks par “Sapni” jeb “Mрія”, simboliski domājot par pasaulē lielāko lidmašīnu, kas cieta Krievijas uzbrukumā. Ukraiņu kopienas centra brīvprātīgā Orisja Urtāne-Gajevska: “Pēc dažām dienām pateica, ka izdevās iedarbināt motoru, un viņa ir dzīva. “Sapnis” ir ievainots, bet tas dzīvos. Katram ukraiņu cilvēkam pilnīgi noteikti ir sapnis atgriezties mājās. Jo tur gaida mājas, tuvinieki un zeme.”

Talsu novadā šobrīd patvērumu rod 110 bēgļi, bet pārdzīvojumu dēļ centra atklāšanā gan pagaidām piedalījās pavisam neliela daļa. “Es esmu dziļi pārliecināta, ka centrs piepildīsies ar sarunām, dzīvību un prieku,” uzsver Iveta Rorbaha, Talsu novada fonda valdes priekšsēdētāja.

Centra idejas autori meklēs iespēju, lai durvis būtu atvērtas katru dienu. Lieldienās ukraiņi atvadījās ne tikai ar jauniegūtiem tautiešu kontaktiem, bet arī solījumu nākamreiz tikties kopīgā boršča vārīšanā.


#SIF_NVZ2022