Talsos izveidots Intara Busuļa soliņš

Lai Talsus padarītu pašiem talsiniekiem un arī tūristiem pievilcīgākus, jau vairākus gadus savā pilsētvidē tur iedzīvina savu simbolu – etnogrāfisko Talsu saulīti, ko veido astoņi stari. Šopavasar pabeigts pirmais - Ābeļziedu stars, kā arī aizsākts jauns - Skaņu stars, kas izcels populārus Talsu mūziķus. Pirmais pie sava muzikālā soliņa ticis Intars Busulis.

Mūziķis Intars Busulis ir ne tikai dzimis talsinieks, bet šobrīd arī pārcēlies uz dzīvi atpakaļ Talsu novadā. Savus nākotnes plānus viņš saista ar vienu no deviņiem pakalniem. Pēc talsinieku piedāvājuma - viņam pirmajam izveidot muzikālo soliņu - mūziķis lūdza izvēlēties tieši Baznīckalnu. “Šis ir unikāls gadījums, ka, cilvēkam vēl dzīvam esot, tiek uzstādīts kaut kāds sava veida piemineklis. Šis ir, protams, bīdāms un stumjams, bet, nu… tas ir nekustamais īpašums. Ļoti liels gods,” atzīst mūziķis Intars Busulis.

Muzikālais soliņš ir brīvi pieejams jebkurā diennakts laikā. Tajā var atskaņot sešas Intara Busuļa dziesmas. Daļa no tām arī tapušas Talsu novadā. “Kad tu nāksi klusumā” un “Dejo vientulību” ir tīri Ģibuļu pagasta dziesmas Gribējās tādas romantiskas un foršas. Gribējās cilvēkus nesatricināt, teiksim tā; lai romantiski pasēž uz soliņa, lai ir liega mūzika un vējiņš.”

Raimonds Tiguls, Rihards Zaļupe un Jānis Stībelis ir tikai daži no Latvijā zināmajiem mūziķiem, kurus vieno Talsi, tāpēc muzikālo soliņu ideja te turpināsies. Nerūsējošā tērauda un koka soliņi ar Talsu brunča akcentu veidoti pēc moduļu principa, tāpēc katrā no deviņiem pakalniem to konfigurācija būs citādāka.

Intara Busuļa soliņš atrodas Talsu vecpilsētas centrā ar skatu uz vairākiem nozīmīgiem skatu objektiem. Tas ir arī pirmais objekts jaunajā Skaņu starā. Autore idejai, ka pilsētā varētu iedzīvināt etnogrāfiskā simbola – Talsu saulītes – astoņus starus, ir arhitekte Indra Kļaviņa. Viņa stāsta: “Vēlāk droši vien būs arī kādas muzikālās kāpnes un vēl kaut kas muzikāls un ar skaņu saistīts. Muzikālie soliņi ir viena no tām lietām. Tā ir mazs kripatiņa, bet kaut kas jauks un īpaši atšķirīgs tieši Talsiem.”

Pirmais Talsos tika aizsākts nepilnu kilometru garais ābeļziedu stars, kurā šopavasar iestādītas noslēdzošās dekoratīvās ābeles. Tālāk sekos krāsu, kustību, garšu, smaržu un citi stari.


#SIF_NVZ2022