Talsos pirms 25 gadiem notikušo atcerējies vien retais

Pirms 25 gadiem Talsos Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta svētku laikā, 19 metru augstumā lūstot un krītot autopacēlāja grozam, dzīvību zaudēja deviņi bērni. Šodien Talsu novada pašvaldība aicināja pieminēt Talsu traģēdijas upurus, aizdedzot sveces un izkarot sēru karogus, taču to atcerējās vien retais.

Šobrīd par notikušo atgādina traģēdijai veltītais piemineklis. Šodien pie tā gulst vien daži ziedu pušķi. Iespējams, tas liecina par to, ka cietušie, traģēdijā iesaistītie un aculiecinieki šo notikumu piemin citādāk.

“Dzīvības aplis, nāves ēna” - tēlnieka Ojāra Feldberga veidots piemineklis, taču tā līdz šim nekad nav bijusi vieta, kur ik gadu 28. jūnijā cilvēki dotos traģēdiju pieminēt. Trīs ziedu pušķus šorīt pie pieminekļa nolika Talsu novada pašvaldības pārstāvji, taču dienas laikā citi ziedi tiem nepievienojās. Arī Talsu ielās sastaptie iedzīvotāji uzreiz neatceras, kādus notikumus pilsēta šodien piemin, sāpīgas atmiņas uzjundī tikai pēc atgādinājuma.

Talsu depo ir viena no patiešām retajām vietām Talsos, kur šodien ir izkārti sēru karogi. Šeit gan šobrīd strādā puiši, kuri nebija traģēdijā klātesoši, par to mācījušies skolā. Taču Talsu traģēdiju nevar aizmirst Dace Legzdiņa, kura telefonsarunā atzīst, ka tā bija viņas brīvdiena, nelaime varēja skart arī Legzdiņu ģimeni, jo liktenīgajā grozā viņi gribēja iesēdināt vecāko dēlu. “Viņš mums tā spurojās pretī, liktenīgajā grozā neiekāpa. Es vispār nevaru runāt bez emocijām, jo... es tagad atvainojos, bet īstenībā bija traki. Un tas skats, kas tur toreiz bija, bija vienkārši drausmīgs,” saka Dace Legzdiņa, VUGD Kurzemes reģiona brigādes ugunsdrošības uzraudzības un civilās aizsardzības nodaļas inspektore. 

Dace Legzdiņa atklāj, ka arī turpmākais laiks Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam bija ļoti smags, šobrīd par tehnikas noteikto celtspēju un Talsu traģēdijas sāpīgo pieredzi topošajiem ugunsdzēsējiem māca skolās. 1997. gadā Talsu traģēdijā bojā gāja deviņi bērni, bet 21 bērns un vairāki pieaugušie guva smagus ievainojumus.


#SIF_NVZ2022