Talsu muzejā apskatāmi retumu kabineti

Talsu novada muzejā “Retumu kabinetu” izstāde. Muzeja trīs stāvos apskatāmas dažādas vērtības, kuras medījuši un savā īpašumā savulaik ieguvuši kolekcionāri. Turklāt– vairākas no kolekcijām ir bijušas kā pamats muzeju izveidei.

Francijā retumu kolekcionēšana joprojām ir ļoti iecienīta, un viens no aizrautīgajiem kolekcionāriem ir Žils Bonviāls. Viņš četrus gadus pavadījis Latvijā, tāpēc arī vēlējies šeit parādīt Eiropas kaislību. Pats no savas kolekcijas Žils Bonviāls piedāvājis gliemežvākus, dabas priekšmetus un dažādas ēdamlietas. “Tā, protams, ir neliela daļa no visiem izstādē izliktajiem priekšmetiem, bet mums palīdzēja arī vairāki Latvijas muzeji, piemēram, Rundāles un Latvijas Nacionālais mākslas muzejs. Šeit ir vairāki simti viņu kolekcijas priekšmetu,” stāsta Žils Bonviāls, izstādes “Retumu kabineti. Kaislība Eiropā 16.-21.gs” autors.

Kolekcijas izvietotas skapjos. Savā ziņā tos tāpēc arī sauc par retumu kabinetiem. Ar priekšmetiem piepildītas mēbeles savulaik iezīmēja jaunu virzienu interjerā. Šobrīd gan muzejā viss izkārtots pieticīgāk. “Viss līdz griestiem un ir piebāzts. Retumi tāpēc, ka tas, ko cilvēks ir dabūjis, tā laika Eiropā ir retums. Šodien varam pasūtīt “Aliexpress” jebkādus brīnumus. Tad tas bija ļoti sarežģīti,” saka Uldis Jaunzems-Pētersons, Talsu novada muzeja direktors.

“Retumu kabinetu” izstāde ir iespēja arī Talsu novada muzejam no krājumiem izcelt vērtības, kuras ikdienā apmeklētājiem nemaz nav pieejamas. Uldis Jaunzems-Pētersons norāda, ka daudziem izstādes priekšmetiem nav vērtības naudas izteiksmē, taču tie bijuši aizsākumi vairākiem muzejiem. Šeit izstādīti arī vieni no pirmajiem Talsu muzejā pieņemtajiem priekšmetiem – piemēram, reta tauriņu kolekcija, Ernsta Glika tulkotais Bībeles izdevums, ar roku pārrakstīta grāmata, kas Kurzemē ir retums, un Olimpiskais lācītis, kas tapis kosmosā. 

Talsi ir trešā un pēdējā vieta, kur apskatāmi “Retumu kabineti”, jo pēc tam kolekcijas atgriezīsies Francijā. Katrā no vietām, kur “Retumu kabineti” izstādīti, ekspozīcija bijusi nedaudz atšķirīga, un izstādes autors atzīst, ka viņam ļoti interesants šķiet Talsu novada muzeja krājumā atrastais. Žils Bonviāls: “Tajā, ko viņi izcēluši dienasgaismā, ir ļoti daudz interesantu priekšmetu, un es labprāt daļu paņemtu līdzi uz Franciju. Bet, protams, Talsu novada muzeja retumu kabinets paliks šeit.”

Talsu novada muzejā līdz pat pavasarim būs apskatāmi vairāki simti dabas izcelsmes un mākslas priekšmeti no Latvijas muzeju un mantojuma institūciju, kā arī franču privātkolekcijām. Retumu kabinetu koncepcija joprojām turpina iedvesmot mūsdienu māksliniekus un kolekcionārus.


#SIF_NVZ2022