Talsu novadā grūti aizpildīt esošās vakances

Otrajā ceturksnī bezdarba līmenis Latvijā bija 7,9 %. Talsu novadā tas šobrīd ir 5%. Uz Latvijas fona Ziemeļkurzeme izceļas ar izteikti sezonālu bezdarbu ceļu būvē, lauksaimniecībā, zivjapstrādē un kūdras ieguvē. Esošās vakances uzņēmējiem nav viegli aizpildīt, jo trūkst kvalificēta darbaspēka, tāpēc tas tiek meklēts arī ārpus novada.

Bezdarba uzskaitē Talsu novadā šobrīd ir 1084 cilvēki. Vairums no viņiem ir vecumā virs 50 gadiem, meklē ļoti vienkāršus darbus. “Ņemot vērā, ka uzņēmēji piesaka tomēr tās profesijas kvalificētas, tad līdz ar to arī viņiem ir grūtāk atrast darbu,” saka Andris Veršāns, NVA Talsu filiāles vadītājs.

Talsu novadā šobrīd ir 159 vakances, lielākoties lauksaimniecībā un ražošanā, un tās aizpildīt neesot viegli. Katra gadījums esot individuāls, taču nereti tas ir tāpēc, ka darba piedāvājums ir ārpus pilsētas. To apstiprina arī Ilze, kas darbu zaudēja pandēmijas sākumā, pat pēc aktīviem meklējumiem to nav atradusi gandrīz divus gadus. “Pašos Talsos darba vietas nav tik ļoti izteikti daudz sievietēm kā vīriešiem. Plus man vēl piedāvā ārpus Talsiem, bet neatmaksā ceļu. Līdz ar to - kāda man jēga braukt par minimālo algu ārpus Talsiem, ja man tas aiziet degvielā.”

Pandēmijas laikā uzņēmēji mazāk pieteica vakances, tādēļ vēl vairāk palielinājās konkurence uz katru darba vietu. Lai gan mainījās darba vide, piemēram, daudzi saprata, ka var strādāt attālināti, bezdarba līmeņa mazināšanai tas nepalīdzēja. “Lielai daļai klientu nav šīs digitālās prasmes, lai viņi tā varētu. Un ne jau visos uzņēmumos, teiksim, būvniecībā, lauksaimniecībā jau nevarēs strādāt attālināti,” pauž Andris Veršāns.

Lai gan darba meklētāju ir gana daudz, tomēr Talsu novada uzņēmēji saskaras ar problēmu, ka kvalificētu darba spēku atrast ir grūti. Tas, iespējams, sagaida arī starptautisku uzņēmumu, kas pēc sava trešā rūpnīcas korpusa pabeigšanas nākamajā pavasarī plāno par 30 % palielināt darbinieku skaitu. “Kapacitātes ziņā tas noteikti būs izaicinājums. Arī šobrīd mēs meklējam darbiniekus. Ir vasaras sezona, neteikšu, ka mums iet ļoti raiti. Jāapzina varbūt jaunas iespējas, varbūt ir jādomā kāds uzņēmuma transports. Tad mēs varam skatīties varbūt Sabile, Valdemārpils, Vandzene, vēl tālākā apvidū... Iespējas noteikti ir. Varbūt loģistika un infrastruktūra būs vēl vairāk jāsakārto,” pauž Eva Nolendorfa, SIA “Brabantia Latvia” personāla vadītāja.

Vienīgais, kā pašvaldība uzņēmējiem var palīdzēt, esot infrastruktūras sakārtošana un pilsētvides attīstība – tā uzskata Talsu Komersantu kluba valdes priekšsēdētājs Kaspars Eihe. Jo darbinieki vairs nedodas tikai tur, kur ir darbs. Viņiem svarīga vietējās izglītības kvalitāte un brīvā laika iespējas.

Tieši to pašu darāmo darbu sarakstā norāda arī Talsu novada pašvaldība. Lai piesaistītu darbiniekus, novadā, piemēram, novērsta rinda bērnudārzos, ar grantu programmu jau šobrīd tiek un arī nākotnē tiks atbalstīti jaunie uzņēmēji, kas rada darba vietas. Tikmēr Labklājības ministrs Gatis Eglītis norāda, ka pašvaldību uzdevums ir arī motivēt darbspējīgos cilvēkus. Bet šogad, kad pieaudzis pabalstu apjoms, daudziem tas sanāk tuvu minimālai algai, tāpēc motivācija atgriezties darba tirgū krītas.

NVA prognozē, ka vēlā rudenī, beidzoties sezonas darbam, Talsu novadā bezdarbnieku rindas nedaudz palielināsies, taču līmenis varētu kāpt tikai par vienu procentu.


Foto: Freepik