Talsu novadā iedzīvotāji priecājas par iespaidīgajiem plūdu skatiem

Talsu novadā ir vairākas gan lielākas, gan mazākas upes, taču pavasaros tās problēmas sagādā reti. Šonedēļ straujajā atkusnī tās izkāpušas no krastiem. Lai arī plūdi uz mirkli radījuši pārvietošanās problēmas, Talsu novada iedzīvotāji par plūdiem pat priecājas un iemūžina šai pusē tik bieži neredzētos skatus. 

Autoceļu, kas vijas cauri Iliņu ciemam Ģibuļu pagastā, ikdienā galvenokārt izmanto apkārtējo māju iedzīvotāji un skolēnu autobuss. Pavasara ūdeņi tam sagādā problēmas ik gadu, taču applūdis tā, ka ceļa posms jāslēdz, tas nebija vairākus gadus. “Pusotras dienas laikā nokusa 50 centimetri sniega. Tas nozīmē, ka visi novadgrāvji ir pilni ar ūdeni, upes ir pārplūdušas. Šodien sazinājāmies ar “Latvijas valsts ceļiem”, kuri teica, ka šīs dienas laikā laikā tiks veikta apsekošana, arī informēs pārvaldi, cik īsā laikā būs iespējams veikt remontdarbus, lai atjaunotu satiksmi,” saka Baiba Barone-Vanaga, Ģibuļu pagasta pārvaldes vadītāja.

Arī apkārtnes lauki pārvērtušies par ezeriem un tuvāko māju tehnika slīkst pamatīgā peļķē. Šī ir zema vieta reģionā, kurā visapkārt ūdeņi, tāpēc risinājuma, kā izvairīties no pavasara plūdiem, īsti nav. Pagasta pārvaldniece vien norāda, ka zemju īpašniekiem novadgrāvji jāuztur kārtībā. Barone-Vanaga: “Tikmēr apkārtējo māju iedzīvotāji meklē apkārtceļus, kā nokļūt, kur nepieciešams. Es domāju, ka, lēnām un uzmanīgi braucot, tur jau šobrīd notiek satiksme, bet katram pašam jāuzņemas atbildība par to, lai viņš tur nepaliek.”

Otrā novada galā atrodas Abavas upe. Ne katru pavasari tā izkāpj no krastiem, bet šonedēļ tās ūdens līmenis cēlies par vairāk nekā metru. Abavas rumba ir otrs platākais Latvijas ūdenskritums, un šobrīd tas neierastā skatā ar pamatīgām krācēm.

Gleznainajā Abavas senlejā atrodas arī atpūtas bāze “Zviedru cepure”. Tās valdes priekšsēdētājs atzīst, ka 20 saimniekošanas gados tā šeit ir otro reizi. Plūdi gan zaudējumus nerada. “Pašlaik nav sezonas, un līdz ar to mums arī nav tik svarīgi – ūdens plūdu laikā ir vai nav. Es biju domājis, ja vēl šodien celsies ūdenslīmenis, tad man pie pirts kubls jāpiesien, ka tas neaiziet, bet citādi nekādu problēmu,” saka Edvīns Balodis, atpūtas bāzes “Zviedru cepure” valdes priekšsēdētājs.

Lai gan šodien Sabiles pusē temperatūra tuvu nullei un daļa atpūtas bāzes zem ūdens, “Zviedru cepure” pirmo sezonas darba dienu plāno aizvadīt jau rīt. Tā gatavojas saulainai nedēļas nogalei un atvērs rodeļu trasi. 

Tuvākajās diennaktīs arvien lielākā daļā Kurzemes upju ūdens līmenis sāks pazemināties, bet valsts centrālās un austrumu daļas upēs ūdens līmenis vēl var paaugstināties arī nākamnedēļ, prognozē hidrologi.