Talsu novadā paaugstinās īres maksu pašvaldībai piederošajiem dzīvokļiem

Gandrīz desmit gadus Talsu novada deputāti vairījušies no lēmuma pacelt īres maksu pašvaldības īpašumā esošajiem dzīvokļiem. Tā ir viena no zemākajām Latvijā, krietni atšķiras no tirgū esošās cenas un neļauj sakārtot pašvaldības dzīvojamo fondu. Talsu novads lēmumu visbeidzot pieņēmis. Taču tas sakrīt ar laiku, kad priekšā ekonomiski grūta ziema, tāpēc pēdējā mirklī deputāti lēmuši par ilgu pārejas periodu.

Pašvaldības īpašumā esošos dzīvokļus apsaimnieko SIA “Talsu namsaimnieks”, un tas jau vairākus gadus aicina pacelt noteikto īres maksu. Pašvaldība to neizdarīja. Tikmēr daļai dzīvokļu, ko īrnieki pamet, nepieciešams ne vairs kosmētiskais, bet nu jau kapitālais remonts. “Dzīvoklī paliek ne tikai mēbeles, kuras vairs nav izmantojamas, bet pudeļu, apģērbu kalni. Apģērbi ne tikai skapī, bet tiešām istabas vidū vesels kalns,” stāsta Gunda Cīrule, SIA “Talsu namsaimnieks” Dzīvojamā fonda nodaļas vadītāja.

Reizēm atkritumu utilizēšana vien prasot aptuveni tūkstoš eiro, ko varētu izmantot dzīvokļa remontam. Līdz šim īres maksa svārstījās no 14 līdz 21 centam par kvadrātmetru – atkarībā no labiekārtotības kategorijas. Šāds finansējums dzīvojamo fondu sakārtot neļauj. Gunda Cīrule: “Tas, ko mēs izdarām, ir zem minimuma. Ja pārnestā nozīmē, tad varētu teikt, ka tā ir ugunsgrēka dzēšana kaut kādās lokālās vietās. Ja gada laikā mēs varam nomainīt tikai dažus logus vai vienu sildmūrīti pārmūrēt, tas ir daudz par maz.”

Šobrīd Talsu novads ir pieņēmis lēmumu īres maksu celt. Turpmāk gan īres maksu veidos kadastrālā vērtība, tāpēc cenu kāpuma amplitūda būs dažāda. “Tie var būt daži centi par kvadrātmetru, bet atsevišķos gadījumos, ja, piemēram, tas ir labiekārtots dzīvoklis pilsētā, tad īres maksa var pieaugt pat vairākas reizes,” norāda Inita Fedko, Talsu novada Sabiedrisko attiecību un mārketinga nodaļas vadītāja.

Jaunie saistošie noteikumi šobrīd ir nosūtīti saskaņošanai Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijai, stāsies spēkā tikai pozitīvas atbildes gadījumā. Tiesa gan – deputāti lēmuši par garu pārejas periodu. Nākamgad aprēķinās vien 30 % no jaunās maksās, bet 2024. gadā – 60%. Inita Fedko uzsver: “Talsu novada sociālais dienests individuāli strādā ar katru cilvēku, kurš ir nonācis kādās grūtībās vai sarežģītās situācijās, piemeklē visatbilstošāko šo palīdzības veidu.”

Talsu novada īpašumā šobrīd ir aptuveni 900 dzīvokļu, neliela daļa no tiem ir sociālie, kā arī jaunajiem speciālistiem paredzētie īres dzīvokļi. Jaunās īres maksas ļautu ieņemt 400 000 eiro gadā. Apzinoties, ka ne visi maksās, pašvaldība rēķinās ap 300 tūkstošiem. Lai savestu kārtībā dzīvojamo fondu, būs nepieciešami 25 gadi.#SIF_NVZ2022