Talsu novadā pirmoreiz notiek “Horse Trail” sacensības

Nupat Kurzemē aizvadītas “Horse Trail” sacensības, kas šai pusē ir neredzēts jaunums. Tā atšķiras no ierastās disciplīnas jātnieku sportā – zirga mugurā jāizpilda dažādi praktiski un interesanti uzdevumi, tā stiprinot zirga un jātnieka saikni. “Horse Trail” kustībai Talsu novadā ir plānots turpinājums, nākotnē to izmēģinot arī meža trasē.  

Sēžot zirga mugurā, attaisīt vārtus, pāriet pār šauru tiltu un no paaugstinājuma rokās paņemt krūzīti – tie ir tikai daži no pārbaudījumiem, kurus “Horse Trail” sacensībās Balgales pagasta “Pērkonzirgos” veica to dalībnieki, attīstot savu spēju ar zirgu runāt vienā valodā. “Nākamreiz brauksim atkal, jo mums ļoti patīk. Kaut kas citādāks vismaz nekā tradicionālā lēkšana un iejāšana. Arī zirgiem, man liekas, ir cita sajūta,” saka Laura Ķere, “Poniji.lv” trenere.

Sacensību organizatore Tija Svikule ir jauna entuziaste laukos, kurai jau pirms dažiem gadiem, pārceļoties no pilsētas uz laukiem, bija skaidrs, ka reiz viņa šeit gribēs izmēģināt “Horse trail” visbeidzot tas izdevies.

“Šobrīd mums attīstās arī meža trase, nākotnē ir paredzēts, ka būs gan laukuma daļa, gan meža daļa, kur arī mežā tiks veikti dažādi šķēršļi,” saka Tija Svikule, “Pērkonzirgu” saimniece.

Pirmajās treniņsacensībās Kurzemē piedalījās 15 dalībnieki no Rīgas, Jelgavas un Talsu novada. Sagatavotajā trasē pirms sacensībām dalībnieki varēja uzlabot savu māku disciplīnu izpildē un saņemt padomus no “Horse trail” disciplīnas Latvijā pamatlicēja Raivo Saļma. Tija Svikule: “Tikko pati arī pieredzēju... Es esmu satraukusies, zirgs ir satraucies, pienāk Raivo, un viņš tik vienkārši visu parāda un saka, ka zirgam šo jāpārvērš par patīkamu nodarbi, nevis par stresainām sacensībām. Uz to mēs ejam – uz patīkamo komunikāciju zirgam ar cilvēku, jo, ja emocijas ir abpusēji patīkamas, tad ir daudz foršāk, nekā mēs liekam dzīvniekam kaut ko darīt.”

Disciplīna ir populāra valstīs, kurās ar zirgu palīdzību uzrauga ganāmpulkus. “Šķēršļi, kas ir jāpārvar dalībniekiem un jātniekiem ar zirgiem, ir tādi, kādus tur var sastapt dabā vai ganībās, kur ir šauru tiltiņu jāpāriet, jāaizver vārtiņi aiz sava ganāmpulka,” stāsta Raivo Saļms, viens no “Horse trail” dibinātājiem Latvijā.

Raksturā dažādi ir ne tikai jātnieki, bet arī paši zirgi. Kāds šauro tiltiņu šķērsoja bez īpašām emocijām, bet kāds cits nepielūdzami spītējās pretī, skaidri parādot, ka veikt disciplīnu nav iecerējis. Pirmajām iesildīšanās sacensībām Kurzemē ir plānots arī turpinājums.


#SIF_NVZ2022