Talsu novada vadība samazina sev atalgojumu

Pirms mēneša Talsu novada dome nomainīja vadību un jau tobrīd solīja sev samazināt algas par 20%. Šodien šāds lēmums arī pieņemts. Algu jautājums šobrīd pārskata arī citas pašvaldības Kurzemē, norādot, ka palielināt vadībai tās neplāno, bet izskata iespēju par algu palielināšanu darbiniekiem. 

Talsu novada vadības algas zem lupas nonāca pērn, kad ziņu virsraksti vēstīja, ka komiteju vadītāju algas paceltas par 450%. Domes priekšsēdētājai atalgojums palielinājās no 2420 līdz aptuveni 3700 eiro. Šodien tie paši deputāti lēma vadībai algas par 20% samazināt. “Tajā brīdī man bija pārliecība, ka šis atalgojums ir jāpaceļ, un tas jāpaceļ, lai atbilstu valstī vispār notiekošām lietām. Laiks ir pagājis, ir lietas, kas palikušas skaidrākas. Tāpēc es piekrītu, ka tajā brīdī to varēja izdarīt nedaudz zemāk,” saka Aldis Pinkens, Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks.

Vispirms jāpadara darbs un tikai tad var palielināt algas – tā mēnesi pēc stāšanās amatā, saka Talsu novada domes priekšsēdētāja Eva Kārkliņa. Viņa uzskata, ka pat pusotru gadu pēc novadu reformas domes mērķi ir tikai sākumstadijā.

Ja šobrīd algas samazinātas par 20%, tad nākamgad tas nebūs tik jūtams, jo palielināsies valstī noteiktā bāzes alga vēlētajām amatpersonām. Tai pierēķina arī pašvaldības izvēlēto koeficientu. Talsi no 3,64 to samazināja uz 2,91. Šobrīd bāzes alga ir 1058 eiro, un mēre saņems 3078 eiro. Nākamgad bāzes alga būs 1137, tātad alga – 3308 eiro. Ja koeficients nebūtu mainīts, no nākamā gada Talsu novada domes priekšsēdētāja saņemtu vairāk nekā 4000 mēnesī. Deputātu algas mainītas netiek, bet tās šodien paaugstinātas pašvaldības darbiniekiem. “Un ir skaidrs, ka ir arī ekonomija nepieciešama. Neteiksim, ka mēs varam ar to kaut ko aizlāpīt lielu, bet ir skaidrs, ka katram vajadzētu piedalīties, lai tas rezultāts vidēji būtu normāls,” saka Aldis Pinkens, Talsu novada domes priekšsēdētājas vietnieks.

Algu jautājums šobrīd aktuāls arī citās Kurzemes pašvaldībās. Piemēram, Liepājā inflācijas ietekmē atalgojums tiks nedaudz palielināts visiem pašvaldības administrācijas un iestāžu darbiniekiem, izņemot domes priekšsēdētājam un viņa vietniekam. Sabiedrisko attiecību un mārketinga daļas vadītāja Zita Lazdāne: “Šobrīd domes priekšsēdētāja atalgojums ir fiksēta summa. Tie ir 3195 eiro pirms nodokļu nomaksas. Arī šogad priekšsēdētāja atalgojums nav mainījies. Tā kā nākamgad izmaiņas skars speciālistus, bet domes priekšsēdētājam, vietniekam un deputātiem atalgojums paliks nemainīgs.”

Tāpat kā citās Kurzemes pašvaldībās, arī Kuldīgā atalgojuma politikā lielu ietekmi uz nākamā gada budžetu atstās minimālās algas pieaugums par 24%. Lai veidotu konkurētspējīgu atalgojumu politiku pašvaldības darbiniekiem, plānots atalgojumu palielināt vidēji par 10%.


#SIF_NVZ2022