Talsu pamatskola remonta laikā mājo piecās novada vietās

Šobrīd Talsu pamatskolā pirmo reizi tās vēsturē sākusies ēkas renovācija, tāpēc pēc rudens brīvlaika skolēni tajā vairs neatgriezās. Mācībām šobrīd tiek izmantots vietējais bērnu un jauniešu centrs, draudzes nams un citu skolu telpas. Bet vecāko klašu skolēni ik rītu mēro aptuveni 20 minūtes uz Vandzenes muižu, kur apdzīvo agrāk likvidētas skolas telpas.

Pulkstenis ir pus astoņi no rīta, vēl pustumsā Talsu pamatskolas audzēkņi steidzas uz pirmo no trim autobusiem, lai dotos uz 20 kilometrus attālo Vandzeni. Saraksts izveidots pēc rotācijas principa, kas nozīmē, ka ik pēc pāris dienām bērniem ļauts pagulēt 40 minūtes ilgāk. To var novērot arī pirmajā mācību stundā – daļa skolēnu pievienojas brīdi vēlāk, un skolotāji par to nedusmojas.

Talsu pamatskolai rit 103 gads, nopietna renovācija tajā nekad nav bijusi. Jau pirms dažiem gadiem būveksperti to atzinuši par fiziski novecojuši, tāpēc šobrīd šķiet dīvaini, ka bērni Vandzenē priecājas par sporta zāli un ģērbtuvēm, kas viņu skolā nav bijušas. Savukārt mazākie bērni izvietojušies pa dažādām vietām Talsos, mājvietu atraduši pat draudzes namā.

Pirms dažiem gadiem līdzīgu pieredzi jau izdzīvoja Talsu Valsts ģimnāzija, taču mācīties viņu iepriekš izmantotajās telpās vairs nebija iespējams, jo tās šobrīd neatbilst ugunsdrošības prasībām un citas izmanto ukraiņu bēgļi. Mācības galvenokārt notiek vienā ēkā, atsevišķi jāmēro vien ceļš uz mūzikas nodarbībām un sportu. Paspēt varot, tik vien kā dažiem slinkums iet. Taču starp vairākām ēkām jāpārvietojas daļai skolotāju. “Teiksim, ja man jābrauc uz Vandzeni, kas ir tālāk nekā Talsos, tad pa to laiku varu kaut ko palasīt, pagatavoties,” saka Linda Mikule, Talsu pamatskolas skolotāja.

Talsu pamatskolā septembrī mācības uzsāka gandrīz 280 skolēnu, taču šobrīd renovācijas dēļ neliels skaits izglītības iestādi mainījuši. “Tā īsti nav izpauduši to iemeslu, bet, visticamāk, tā varētu būt neērtība – braukšana ar autobusu – no Talsiem uz Vandzeni un no Vandzenes atpakaļ uz Talsiem,” saka Dina Bičule, Talsu pamatskolas direktore.

Pašā Talsu pamatskolā šobrīd gan valda klusums, un remontdarbi tajā varētu sākties tikai nākamnedēļ. Atgriezties savā skolā audzēkņiem vajadzētu tieši pēc gada.


#SIF_NVZ2022