Teātra diena bez svinībām

Lai gan teātri bez skatītājiem dzīvo teju pusgadu, aktieri turpina strādāt, lai pēc epidemioloģiskās situācijas uzlabošanās skatītājiem spēlētu savus veikumus. Pirms 60 gadiem Vīnē pieņēma lēmumu ik gadu 27. martā atzīmēt teātra dienu. Šogad svētki būs bez svinībām.

Mēs vairāk domājam par teātra atvēršanos, tādēļ par dzīrēm mēru laikā nedomājām - stāsta Valmieras teātra aktieris Mārtiņš Meiers.

Valmieras teātra aktieris Mārtiņš Meiers pauž: “Noskaņojums ir strādāt, nav jau ko nokārt galvu - jāmeklē risinājumi esošai situācijai, mēs neizliekamies, ka ir labāk, tāpēc nav svinības. Realitāte ir sūra, esam gatavi meklēt risinājumus un meklēt ceļu pie skatītāja.”

Gaidāmā sezona Valmieras teātrī būs īsa. Tā būs pēdējā pašreizējās telpās, kur vasarā plānota rekonstrukcija. Pašreiz aktieru ansambļiem ir atsevišķi mēģinājumu laiki un telpas, lai mākslinieki nekontaktētos. Valmieras teātrī skatītājus cer uzņemt jau maijā ar piecām jaunām izrādēm.

Mārtiņš Meiers: “Mēs vairāk koncentrējamies, lai izrādes notiktu klātienē. Jau pierādījās maijā, ka mēs pirmie atvērām. Tad cilvēki brauca no Tukuma, Talsiem, no Kurzemes otras puses, lai redzētu izrādes. Skatītāju, kurš ir pieradīs nākt uz teātri, viņu nepazaudēt, pēc tam ļoti grūti to zaudējumu atgūt.”

Aktīva rosība ir arī Leļļu teātrī, lai gan pašreizējie apstākļi ietekmējuši aktieru finansiālo un emocionālo stāvokli. Izrādes tiek gatavotas kaut kam, bet nezina kam - pauž Leļļu teātra aktieris Miķelis Žideļūns.

Miķelis Žideļūns saka: “Man vienmēr liekas, tu iestudē darbu, mērķi. Te man būs skatītāji, tad tālāk aizies skatītāji, uzbūvēs aisbergu un redzam spici. Tagad uzbūvējam aisbergu, un spice nav – paliek zem ūdens, kaut kad, kad būs vaļā, viss būs labi.”

Kā atzīst aktieris, tad teātrī ļoti svarīga ir atgriezeniskā saite, bijušas dažādas idejas, kā izrādes nogādāt līdz skatītājiem. Viena no tādām bija teltī pie paša teātra, taču pagaidām ko tādu nedrīkst realizēt.

Miķelis Žideļūns: “Tagad skatītāji neredz nevienu izrādi, tāpēc jaunās, kas tiek iestudētas, tās tiek iefilmētas un “iesaldētas”. Publisko pirmizrādi visas gaida, mēs arī gaidām citas izrādes, liekam iekšā jaunā platformā “Dīvānzāle”, kur var mājās dīvānā noskatīties izrādes.”

Dailes teātrī šobrīd aktieri pēc labi padarīta darba ir devušies divu nedēļu atpūtā. Pēc Lieldienām sāksies izrāžu atmēģināšana. Teātra direktoram Jurim Žagaram ir cerība, ka uzvedumus šajā sezonā varēs rādīt arī Dailes dārzā. Ja epidemioloģiskie noteikumi izrādēm neļaus atsākties, ļaunākajā scenārijā sezona būs jānoraksta.

Dailes teātra direktors Juris Žagars saka: “Katrs no aktieriem ir dabūjis kādu lomu, dabūjis strādāt, daži pat ļoti zināmā mērā ir pārslodzē, līdz ar to noskaņojums ir cerīgs un pozitīvs.” Tiesa, par teātra dienu Žagars izsakās neitrāli, jo līdz šim tā nav svinēta. Šis gads nebūs izņēmums.

Juris Žagars: “Katru jubileju un svinību dienu vajag izmantot mārketingam, tas ir ļoti labi teātra nozarei un tās mārketingam. Kārtējo reizi atgādināt, ka tāda nozare eksistē, bet nevaru atrast nevienu emociju, ka būs teātra diena.”

Noskaņojums teātra darbiniekos ir cerīgs. Lielākie svētki teātra cienītājiem un aktieriem būs, kad drošības noteikumi ļaus atsākties iestudējumiem.


Foto: lelluteatris.lv