Temperatūrai pazeminoties, mežā atrast sēnes ir arvien grūtāk

Gandrīz vai negaidīti ātri atnācis drēgnais laiks, kad temperatūra naktīs nu jau ieiet mīnusos. Šis ir bijis gana bagātīgs sēņu gads, taču tagad sēņotājiem grozi jāpako līdz nākamajai sezonai.

Iestājoties aukstākam laikam, sēnes vairs lāgā negrib augt. To novērojis arī Jānis no Ventspils, kurš šosezon salasījis 300kg sēņu. “Tikko biju mežā, kaut kādu spainīti ar baravikām salasīju, kaut kādas maziņās, jaunās ir panākušas ārā, bet vairāk nav tādos daudzumos kā sēņu sezonas vilnī.”

 “Tad, kad sākas salnas vairākas dienas, tad gan lielākā daļa sēņu pārstāj augt, bet, kamēr ir tāda īsa salna, jo varbūt pat mežā netiek, jo parasti mežā ir siltāks nekā uz klaja lauka, sēnēm vajadzētu paturpināt augt,” pauž Diāna Meiere, Latvijas Nacionālā dabas muzeja speciāliste, mikoloģe.

Labā ziņa kaislīgiem sēņotājiem šīs nedēļas nogalei - sēnes mežā vēl būs. Tikai vairs ne tik daudz un arī ne visas; baravikām aukstums patīk vismazāk.  “Gailene ir sēne, kuru var vēl salasīt, ir vēl dažādas pienaines sugas atrodamas Latvijas mežos, kas ir tādas izteiktas rudens sēnes, bērzlapes arī varētu vēl būt kaut kādu brīdi. Tad jau nāks kārta tādām vairāk vēla rudens sēnēm, piemēram, sānausis, austeru sānausis, tad arī tā saucamā ziemas celmene jeb samtainā ziemene,” pauž Diāna Meiere.

Sinoptiķi ReTV Ziņām saka - jā, aukstais laiks tiešām ir klāt. “Jā, tuvākajā nedēļā ievirzoties vējam no ziemeļiem, brīvdienās ir gaidāmas vēsas naktis, kā jau iepriekšējā naktī valsts austrumos noslīdēja gaisa temperatūra zem nulles atzīmes, kā arī nākamajā naktī nav gaidāms sals, bet nedēļas beigās un nākamnedēļ ir iespējamas salnas vietām Latvijā,” saka Sofija Siliņa, sinoptiķe.

Mežs ir vieta, kur daudzi dodas ne tikai sēņot, bet arī gūt mieru, pabūt pie dabas klusumā. Diemžēl glābējiem turpinās aktīvs darbs, meklējot mežā apmaldījušos. Šomēnes vien no meža mājupceļu atrast palīdzēts 18 cilvēkiem. 

Atskatoties uz šo sēņu gadu, mikoloģe stāsta, ka sēņu bijis tikpat kā citus gadus, bet Jānis no Ventspils domā, ka tieši pretēji - sēņu šogad esot maz. Ierindas sēņotājam var šķist, ka sezona beigusies, tikmēr mikoloģe saka - sēnes aug visu gadu, tikai jābūt zinošam, kur tās ir un kuras var arī lasīt. 


Foto: Freepik