Testē modernās tehnoloģijas savvaļas dzīvnieku uzskaitei

Jaunajai savvaļas dzīvnieku uzskaitīšanas metodei Vides risinājumu institūts izmanto arī dronu. Briežu dārzā Cēsu novadā, kur ir zināms precīzs mītošo dzīvnieku skaits, eksperti testē un pārliecinās par šīs tehnoloģijas precizitāti. “Ņemot vērā, ka mēs darbojamies samērā mežainā teritorijām, dzīvnieki mēdz slēpties zem kokiem. Likās, ka mēs daudzus dzīvniekus neredzēsim. Salīdzinot ievāktos datus, mums par pārsteigumu ar dronu saskaitītais dzīvnieku daudzums bija lielāks, nekā references datos iegūtais,” saka Dainis Jakovels, Vides risinājumu institūta vadošais pētnieks.

Lai arī drons dzīvniekus mežā pamana gana precīzi, tomēr arī šai tehnoloģijai ir savi trūkumi. “Ja dzīvnieks atrodas savā dabīgajā vidē, tad dzīvnieks drīzāk izvēlas palikt uz vietas un nebaidās. Ja dzīvnieks ceļo kaut kur un pārvietojas no vienas vietas uz otru, mēdz izbiedēties,” pauž Dainis Jakovels

Jāpiebilst – dronu kā savvaļas dzīvnieku uzskaites rīku izmanto bezlapu jeb ziemas un rudens periodā.

Ne vienmēr fiksētie karstie objekti ir tieši dzīvnieki. Ziemā tas var būt avots, vasarā - izkaltusi zāle. Šī iemesla dēļ eksperti un pētnieki ievāktos datus pārskata datora sistēmā.

Bez drona pārnadžu uzskaiti veic izmantojot arī GPS siksnas, kas ap kaklu uzliktas kopā četriem briežiem. Informāciju par viņu atrašanās vietu sniedz reizi pusstundā, kā arī mikrofonus, kas ieraksta briežu balsis bauru laikā augustā. “Mēs nevaram tā kā ieiet mežā un pateikt: “Hei! Visi pārnadži nāciet šurp, sastājaties vienā rindā, mēs jūs tagad saskaitīsim.” Mums ir jāatrod dažādi veidi, kā mēs varam saprast,” saka Dainis Jakovels.

Tehnoloģijas Vides risinājumu institūts izmēģina ne tikai briežu dārzā, bet eksperimentē arī netālu esošajā dabiskajā mežā Rāmuļos, ievāktos datos salīdzina ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” tradicionāli veiktās uzskaites datiem.

Lai arī iegūto datu filtrēšana un pārbaude gan pagaidām notiek manuāli - pie vairākiem datoru ekrāniem ilgās darba stundās -, pētnieks Dainis Jakovels atzīst, ka šai metodei vēl nav zinātniska pamatojuma, taču tā sniedz precīzāku informāciju, kas pēcāk noderētu diskutējot par dzīvnieku kontroli.

 


Foto: FreePik