“Tie cilvēki ir kā savējie.” Zināmi konkursa “Mans pastnieks” uzvarētāji

Lai gan profesija “pastnieks” vārdnīcā skaidrota visai īsi, “pasta darbinieks, kurš piegādā pasta sūtījumus adresātiem”, ir skaidrs, ka šis darbs ietver ko vairāk. Par to liecina arī Latvijas Pasta konkursā “Mans pastnieks” saņemtās 11 475 anketas, kurās klienti izcēluši vairāku simtu darbinieku profesionālās un arī cilvēciskās īpašības, nosakot uzticamākos, atsaucīgākos un zinošākos pastniekus un nodaļu operatorus. Latvijas Pasta darbiniece Solveiga Šķiņķe saka: “Kad paziņoja šo ziņu, biju ļoti pārsteigta. Es nezinu, man liekas, ka tas cilvēka “paldies” man jau ir ļoti liels novērtējums. Ja vēl publiski ir sabalsots, ir jau jauki. Pārsteigums.”

Solveigas kolēģe Sarmīte piebilst: “Pilnīgi noteikti viņa ir pelnījusi šo titulu. Solveiga ir ļoti atsaucīgs cilvēks. Sirsnīgs. Uz viņu vienmēr var paļauties. Izpalīdzēs, ja vajadzēs.”

Solveiga cilvēkiem Rūjienas pusē piegādā preses izdevumus, vēstules un sīkpakas jau 18 gadus. “Tagad trešo mēnesi es jau braucu Naukšēni-Ķoņi-Lode. Ap 180 kilometriem dienā. Teritorija liela. Kādreiz man bija tikai Ķoņi, Lode, tad apvienoja. Naukšēni man jāiepazīst no jauna.”

Darba dienu pastniece sāk ap astoņiem rītā, mājās pārrodoties ap četriem pēcpusdienā, citreiz vēl vēlāk. Nereti klientiem, kurus sauc par saviem mīļajiem, viņa izpalīdz dažādās situācijās – veikt maksājumus, atvest kādas preces no, piemēram, aptiekas. 

Vēl kā bonusu savam darbam pastniece min ainavu, kas paveras, ik dienas mērojot ceļu. Tiesa gan – ir arī dažādi pārbaudījumi, piemēram, iestigšana sniegos vai dubļos. “Tagad no rīta ir tīra mašīna, nomazgā. Vakarā tā ir tāda, ka nezini, kādā krāsā. Aizbrauc, un tante saka: “Tev jauna mašīna?!” Es saku – nē, tā riktīgi netīra! Ja dzīvo asfalta malā, tad tiešām liekas – kas tad tur ir, vai ne, izbrauc?! Citi saprot – ārprāts, kā tu brauc pa tiem trakajiem ceļiem, kā tu vari. Citi saka, ka viņš nekad to nedarītu. Man patīk šis darbs, tad tu to arī vari padarīt – tevi novērtē, tu zini, ka esi gaidīts. Man šķiet, ka katrā darbā savs grūtums, savs vieglums. Jāsaskata pozitīvais, no tā jau mūsu ikdiena sastāv. Jāķer pozitīvie brītiņi.”

Latvijas Pastā strādā aptuveni 3000 darbinieku – aptuveni 70% ir pastnieki un pasta nodaļu darbinieki. Šogad par labākajiem pastniekiem vēl atzīti – Daiga Jurdža Latgalē, Normunds Indāns Kurzemē, Inga Osma Zemgalē un Gundega Keiša Rīgas reģionā. Savukārt labākā pasta operatore Rīgas reģionā ir Aija Būrija, Zemgalē Iveta Rence, Vidzemē Agrita Lobuzova, Kurzemē Jadviga Inapša un Latgalē Ilze Dora.