Tiesa atzīst viendzimuma pāri par ģimeni

Šodien Administratīvā rajona tiesā pieņemts pirmais spriedums, kas atzīst kāda viena dzimuma pāra attiecības par ģimenes attiecībām. Tas nozīmē, ka šo divu cilvēku saistība tagad valsts priekšā ir juridiski atzīta. 

Pāris, kurš šajā augustā svinēs 30 gadu kopā būšanu, tiesā pieteica vēlmi būt atzītam par ģimeni. Pateicoties pēdējo gadu atzinumiem gan Satversmes, gan arī Augstākajā tiesā, tas arī noticis. 

Zvērināta advokāte, kustības “Dzīvesbiedri” pārstāve Jūlija Jerņeva saka: “Pāris pietiekami ilgu laiku gaidījis to brīdi, kad viņu attiecības būs atzītas, ka šis vairs nebūs privāts pasākums, bet arī juridiski saziņā ar iestādēm - viņiem būs tiesības atsaukties uz otru ģimenes locekli kā uz “ģimenes loceklis”, nevis kā uz juridiski svešu cilvēku.”

Kopā Administratīvajās tiesās saņemti jau 27 šādi pieteikumi. Tiesu ceļš ir pagaidām vienīgais veids, kā viendzimumu pāriem nostiprināt savas attiecības.  

Jūlija Jerņeva: “Es ceru, ka Saeima pieņems likumu, jo ar šodienas spriedumu, kas emocionāli ir ļoti svarīgs notikums, nepietiek. Ģimenes atzīšanas fakts nepiešķir ne šim pārim, ne citiem pāriem konkrētas tiesības. Šis spriedums kalpos vienīgi kā pierādījums nākotnē, ja pāris vēlēsies būt juridiski redzams, attiecībās ar valsts iestādēm šis spriedums jeb ģimenes esamības konstetācija var tikt izmantots kā pierādījums.”

Tas nozīmē ilgu un sarežģītu birokrātisku ceļu jautājumos par dažādu tiesību iegūšanu. Tas var pārslogot gan tiesu sistēmu, gan lieki tērēt valsts resursus. Jāatgādina, ka jau šo ceturtdien, 2. jūnijā, Saeima pēdējā lasījumā skatīs Civilās savienības likumu, kurš paredz iespēju viendzimuma pāriem reģistrēt savas attiecības. 


Foto: Freepik