Tiesībsargs: dzīvošana internātā ir pretrunā ar bērna tiesībām dzīvot ģimenē

Mācību gads skolēniem ir beidzies, taču tas ir īstais laiks, lai pamanītu un virzītos uz risinājumu problēmām, kas saistītas ar skolas laiku, norāda Tiesībsarga birojā. Tāpēc tiesībsargs kopā ar Valsts kontroli vērš uzmanību internātu darbībai pašvaldībās. Daļa no tām internātus joprojām izmanto kā alternatīvu skolēnu pārvadājumiem un risina ģimenes sociālās problēmas. Iestādes to uzskata par nepieļaujamu. 

Pašvaldībām ir jānodrošina novada bērnu nonākšana skolā. Taču ir bērni, kuriem dienas gaitas sākas krietni agrāk nekā vienaudžiem, jo viņu dzīvesvieta ir tālāk vai grūtāk pieejama, piemēram, ceļu stāvokļa dēļ. Tiesībsarga biroja pārstāve Ruta Siliņa stāsta, lai risinātu šādus skolēnu pārvadājumu šķēršļus, dažas no pašvaldībām tā vietā piedāvā bērniem dzīvot internātā. “Mēs redzam negatīvu tendenci, kas parādās pašvaldības, kuras piedāvā, atļaušos tomēr teikt, spiež, izdara spiedienu uz vecākiem, aicina, lai vecāki savus bērnus atstāj visu nedēļu internātā. Viņi pat apmaksā bērniem ēšanas lietas un vēl dažus aspektus. Mūsu ieskatā tas absolūti nav bērna labākajās interesēs.”

Saistībā ar internātu darbību Tiesībsarga redzeslokā ir gadījumi Gulbenes un Bauskas novados. Vienā no tiem – Gulbenes novada pašvaldībā – stāsta, iemesli, kāpēc bērni paliek novada internātos, ir dažādi. Pašvaldībā noliedz, ka internātu izmanto kā alternatīvu pašvaldības pienākumam nodrošināt skolēnu pārvadājumus, norādot, ka pārvadājumi ir sakārtoti, ņemot vērā ar interešu pulciņus. Gulbenes novada Izglītības pārvaldes vadītāja Dace Kablukova: “Pulciņu darbība tiek pakārtota autobusa reisiem vai otrādi – autobusa reisi pulciņu darbam, tad bērns no skolas mājās dodas no ap četriem, vēlākais pusē pieciem, līdz tiem četriem, pusē pieciem ir gan mācību darbs noslēdzies, gan interešu izglītības programmas, kas tiek īstenotas tajā skolā, tas arī ir noslēgušās.”

Izņēmums gan esot jaunsardzes pulciņš, kas norisinās vēlāk nekā citas nodarbības, tāpēc tiem bērniem, kuri apmeklē šo pulciņu, bet nav citu iespēju, kā nokļūt mājās, nākas nakšņot internātā. Reizi pa reizei Gulbenes novada internātos paliek arī pirmsskolas un sākumskolas vecuma bērni. Kablukova: “Iemesli ir arī vecāku maiņu darbs. Kad vecākam sākas agri no rīta maiņas vai vēlu vakarā, uz tām naktīm bērni paliek internātā.”

Taču Tiesībsargs uzskata, ka šāda veida vai kādām citam sociālām problēmām, kuru dēļ bērniem nākas palikt internātā, ir jārod isinājumi. Siliņa: “Tas nozīmē, ka bērns dzīvo nevis ģimenē, bet būtībā viņš dzīvo kaut kur citur, jo nav normāli, ka bērni no ģimenēm ir spiesti dzīvot ārpus savām ģimenēm, un tas nav pieļaujams.”

Tiesībsarga birojā pausto viedokli atbalsta arī Valsts kontrole, kas pirms trīs gadiem veica revīziju, kurā tolaik atklāja, ka internātos bija reģistrēti vairāk nekā 4000 bērnu. Valsts kontroles padomes locekle izceļ, īpaši nepieļaujami ir gadījumi, kad internātā nakšņo bērnudārza vecuma bērni. Valsts kontroles padomes locekle Maija Āboliņa: “Tas varbūt tā izklausās, ka pašvaldība ir nākusi pretī šim vecākam un nodrošinās kaut kādā mērā šo pakalpojumu. Ja mēs tā sevi cilvēcīgi noliekam tā bērndārznieka vietā, visi, būdami vecāki, zinām, cik ļoti mazuļi gaida savus tuvākos cilvēkus, ka viņiem atnāks pakaļ dienas beigās, stāv rindā, kuram pirmajiem tā mamma, tētis, vecmāmiņa vai auklīte būs atnākusi pakaļ, tad kāda sajūta ir bērnam, kuram uz bērnudārzu vakarā neviens neatnāk pakaļ?”

Pēc revīzijas tika sagatavoti arī grozījumi Vispārējās izglītības likumā ar deleģējumu Ministru kabinetam izstrādāt noteikumus internātu darbībai. Valsts kontrolē stāsta, vien pagājuša gada rudenī likumprojekts bija uzsācis virzību uz Saeimu, taču to noraidīja Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisija. Āboliņa: “Valsts kontroles ieteikums ir vērsts uz to, lai valstī būtu noreglamentēts vispirms, kādos gadījumos drīkst bērni palikt pa nakti izglītības iestādē. Tas ir absolūti galējais risinājums. Tas ir jānosaka, kas ir šīs situācijas. Tādējādi arī tiktu izslēgti gadījumi, kad ar internātiem tiek risinātas jebkuras citas problēmas, vai tas būtu transports bērnam, vai vecākiem, vai sociālās problēmas ģimenē. Problēma ir jārisina pēc būtības, tur ir citi instrumenti, lai to risinātu.” 

Tāpat arī Valsts kontrolē norāda, būtu jānosaka prasības, kādiem ir jābūt apstākļiem internātos, ja tomēr – izņēmuma gadījumos – ir nepieciešamība tajos bērnus izmitināt.