Tiesībsargs pievērsīs īpašu uzmanību Tukuma nozieguma atšķetināšanai

Iekšlietu ministrija tikai pēc pāris dienām noreaģēja uz notikumu Tukumā, pievēršot nopietnāku uzmanību izmeklēšanas kvalitātei. Tiesībsargs Juris Jansons par šo cietsirdīgo gadījumu Tukumā ReTV Ziņām saka – krimināllietas izskatīšana būs atkarīga no policijas darbinieku profesionalitātes.

Juris Jansons: “Policijai ir attiecīgi jāreaģē - profesionāli un efektīvi. Vainīgais vai vainīgie jāatrod, taisnīgā tiesā jāsauc pie atbildības, jo, manuprāt, tas ir noziegums, kas ir ļoti cietsirdīgā veidā.”

Tomēr Juris Jansons atzīst – noskaidrot, vai noziedzīgā nodarījuma motīvs ir bijis naids vai neiecietība, būs ļoti sarežģīti.

“Policijai, kas ir izmeklēšanas institūcija, viņiem bieži vien ir ļoti sarežģīti pierādīt šo naida motīvu. Ja mēs runājam par Tukumu, šo nežēlīgo noziegumu, tā bāze ir cilvēka veselība un dzīvība. Kāds ir vērsies ļoti nežēlīgā veidā, apdraudot cilvēka dzīvību. Ja kvalificējošā pazīme, apstāklis, iemesls ir naida noziegums, tad tur ir noziegumu kopība,”  skaidro Juris Jansons.

Tiesībsargs pievērsīs pastiprinātu uzmanību notikumam Tukumā, raugoties uz to tieši naida nodarījuma kontekstā. Izmeklēšanas laikā ir jānoskaidro, vai izdarītie miesas bojājumi ir saistīti ar cilvēka piederību konkrētajai grupai, piemēram, viņa seksuālo orientāciju. Taču, raugoties uz naida noziegumiem valstī kopumā, tiesībsargs skaidro - piecu gadu griezumā iesniegumu skaits par izteiktiem draudiem nav pieaudzis. 

Kā novērots tiesībsarga birojā - cilvēki, kuriem ir draudēts, reti vēršas tiesību aizsardzību institūcijās, tamdēļ uzskata, ka reālā situācija ir krietni sliktāka, nekā to rāda statistika.  


Foto: unsplash.com