Tīnūžu iedzīvotāji cīnās pret karjera izbūvi

Jau kopš 2018. gada bijušā Ikšķiles novada tagadējā Ogres novada Tīnūžu pagasta iedzīvotāji cīnās pret ieceri tuvējā apkārtnē veidot vēl vienu dabīgo izrakteņu karjeru, kas, viņuprāt, būtiski ietekmēs apkārtējo iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Ogres novada pašvaldībā norāda, ka pamatojuma atļauju neizsniegt neesot, tomēr uzņēmējam izvirza prasības, tostarp 100 tūkstošu eiro lielu garantijas iemaksu pašvaldības kontā. 

Tīnūžnieks Reinis Kļavis rāda vietu, kur tuvējā apkārtnē līdzās jau esošajām piecām dolomīta atradnēm plānots veidot jaunu karjeru atradnē “Granāti”. Vietējie privātmāju iedzīvotāji ceļ trauksmi, jo karjers atradīsies tuvu dzīvojamajām mājām. Vislielāka baža vietējiem esot par mājsaimniecībām, kas gruntsūdens svārstību dēļ var palikt bez ūdens. Palielināta būs arī transporta kustība un troksnis. Reinis Kļavis saka: “Kad pirku īpašumu, izpētīju teritorijas plānojumu, paskatījos apkārt - ir lauksaimniecības meža zemes, piemērota vieta, kur dzīvot man, maniem bērniem. Nekad nedomāju, ka pēkšņi attapsies, ka tu esi iegādājies īpašumu pie lielas bedres.” 

Ieceres autors ir uzņēmums “Granāti Pluss”, kas martā ar iesniegumu izsniegt izstrādes atļauju vērsās vietējā pašvaldībā. Lūgums tika noraidīts, jo kā izrakteņu ieguves metode tika norādīta spridzināšana. Lēmumu uzņēmējs pārsūdzējis Administratīvajā tiesā, kas jautājumu skatīs vien jūlijā. Tikmēr pašvaldība atkārtoti saņēmusi iesniegumu, kur uzņēmējs apņemas neveikt spridzināšanas darbus, kā arī uzturēt kārtībā piebraucamos ceļus un veikt ūdens monitoringu. Pašvaldībā ReTV norāda - nav pamata atļauju neizsniegt. “Teritoriālais plānojums atļauj to darīt. Plānojums ir tāds, ka tur var būvēt gan savrupmājas, gan šādu uzņēmējdarbības veidu piekopt,” saka Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis.

Atradnei “Granāti” veikts arī ietekmes uz vidi novērtējums. Kā ReTV skaidro Vides pārraudzības valsts birojā, apkārtnē ir vairāki karjeri, ietekmi uz vidi tomēr būtu jāvērtē kompleksi. “Apkārtnē ir vairākas iegulas. Jutīgas vietas tieši šīs atradnes izstrādē ir 11 viensētas. Savukārt, ja visas atradnes strādā vienlaicīgi, tad ir 38. Kad visi strādāt vienlaicīgi ar pilnu jaudu, šāda situācija varētu būt ļoti reti,” saka Indra Kramzaka, Vides pārraudzības valsts biroja direktora vietniece. 

Ceturtdien Ogres novada domes deputāti lēma jautājumu par atļaujas izsniegšanu karjera izstrādei Tīnūžos virzīt uz apstiprināšanu. Bet paredz vēl papildus nosacījumus, lai ievērotu apkārtējo iedzīvotāju intereses. Egils Helmanis: “Mēs lūdzam uzņēmējam garantijas summu, kamēr tur veiks šo uzņēmējdarbību, ieskaitīt 100 tūkstošus Ogres novada domes kasē. Lai pie mums šī nauda ir kā garantija. Ja uzņēmējs nesavedīs kārtībā ūdens apgādi mājās, tad mēs to izdarīsim par viņu naudu.”

ReTV neizdevās sazināties ar “Granāti Pluss”, lai noskaidrotu viedokli par izvirzītajām prasībām. Kā skaidro pašvaldībā, šobrīd Ogres novadā darbojas vairāki karjeri, bet vienotu nosacījumu to darbībai no pašvaldības puses gan neesot. Tādus plāno izstrādāt, lai mazinātu karjeru darbības ietekmi uz apkārtējo iedzīvotāju dzīves kvalitāti. Kā, piemēram, liedzot izstrādi veikt brīvdienās un svētku dienās. Tikmēr Tīnūžu iedzīvotāji apsver arī vērsties tiesā, apstrīdot domes pieņemto lēmumu par atļaujas izsniegšanu. 


 #SIF_NVZ2022


Foto: Freepik