Tomātu audzētāji bažījas par nākamo sezonu

Ar tomātu svētkiem Dobelē šī sezona tomātu audzētājiem faktiski esot noslēgusies. Rūpju grumbas pierē tomātu audzētājiem gan ievelkas domājot par pavasari. Audzētāji aplēsuši, ka energoresursu cenu kāpuma dēļ nākamgad stādiem jāmaksā vismaz par 50 centiem vairāk nekā šogad, bet jau tagad esot redzams, ka iedzīvotāju pirktspēja sarūk. 

Tikpat krāsaini un dažādi kā koku lapas rudenī dārzos un siltumnīcās izauguši arī tomāti. Tomātu audzētājs un kolekcionārs Valdis Pūliņš stāsta, ka gardā oga, ko ikdienā gan saucam par dārzeni, viņa sētā esot kopš pagājušā gadsimta, kolekcijā esot jau ap 700 šķirnēm. Šis gads gan tomātiem, īpaši retajām sķirnēm, bijis diezgan grūts. “Man daudzi teica, ka problēmas, un ir jau arī. Tā karstā vasara nedaudz visu sabojāja. Man škita, ka šogad vislabāk auga podos, jo melnie podi pievelk vairāk saules, arī tagad tie tā stabilāk gatavojas, bet nu jau praktiski visi ir noražojuši.”

Citi tomātu audzētāji gan teic, ka vēlās šķirnes vēl ražojot, bet netipiski vēsais septembris tam nekaitējot. “Tagad ir drusciņ vēsāks, bet nekas nav kaitējis. Tieši tomāti paliek saldāki un garšīgāki. Drusciņs sasprēgā gan, bet tas jau nekas, ja pašu lietošanai. Ja tirgošanai, tad vajag izlasīt šķirnes, kas nesprēgā, ir arī, ko tirgot,” saka Aldis Bražūns, dārzniecības “Neslinko” dibinātājs.

Ar bažām tomātu audzētāji gan domā par nākamo gadu, jo izaudzēt krāsainos un vitamīniem bagātos augļus mūsu platuma grādos bez siltumnīcām praktiski nav iespējams, bet energoresursu cenu kāpumu sabalansēt ar iedzīvotāju pirktspēju neesot iespējams. Valdis Pūliņš: “Paskaties uz to malkas pagali, vai nav ar apzeltītu maliņu! Tā cena tai tāda uzkāpusi augšā, bet neko nevar darīt. Gribi audzēt – ir jākurina. Stādiem cena paliks tāda pati. Varbūt dažām šķirnēm.. Būs jāšķiro ekskluzīvās šķirnes atsevišķi, tāds lauku variants. Tās parastās šķirnes, kas cilvēkiem patīk, paliks pa vecām cenām.”

Aldis Bražūns stāsta, ka nākamgad vēl siltumnīcas apkurināšot ar lēto malku, kas iepirkta pirms vairākie gadiem, bet šogad pirktā tikai mazākajai siltumnīcai vien izmaksājusi 500 eiro.

Mazliet vienkāršāk gan būšot tiem, kuri tomātus un citus siltummīlošos dārzeņus audzē tikai pašpatēriņam, jo tad stādiņus varot izaudzēt kaut istabā uz palodzes, bet vēlāk tos pārstādīt neapkurināmā siltumnīcā. 


Foto: Freepik