Top īsfilmas par Mazās Juglas kaujām

Lai vēl uzskatāmāk mūsdienās stāstītu par kauju un strēlnieku sūro ikdienu, tiek veidotas īpašas īsfilmas. To veido Tīnūžu kultūras mantojuma centrs, kur apskatāma ekspozīciju par latviešu strēlniekiem Pirmā pasaules karā kaujā pie Mazās Juglas. Lai stāsts būtu pēc iespējas autentiskāks, filmēšana notiek vietā, kur 1917. gadā norisinājās Mazās Juglas kaujas.

Vēl pēdējie mākslīgo asiņu triepieni, lai ainas būtu patiesākas un filmēšana var sākties. Ogrē dabas parkā “Zilie kalni” tiek uzņemta īsfilma par latviešu strēlniekiem - kara sanitāriem Pirmā pasaules kara laikā. Viņu galvenais uzdevums bija pēc iespējas ātrāk karā ievainotos nogādāt tuvāk ārstiem. Tie bija melnā darba darītāji, karavīri bez ieročiem, vien ar sarkano krusta zīmi uz rokas. “Pirmā pasaules kara laikā kaujās pie Mazās Juglas upes ir apbalvots ārkārtīgi liels kara sanitāru skaits. Pat ne Ziemassvētku kaujās, ne arī citās lielākajās kaujās Pirmā pasaules kara laikā netika apbalvot tik daudz kara sanitāri kā tieši šeit. Tas vienkārši parāda to, kaujas ir ārkārtīgi smagas, nežēlīgas,” saka Kaspars Špēlis, kultūras mantojuma centra “Tīnūžu muiža” vadītājs.

“Man liekas, ka ļoti svarīgi neaizmirst, arī tiem cilvēkiem pateikt, ka tas, ko jūs darījāt, ir prātam neaptveramas lietas. Iedomājoties, kas viņam ir jāpārcieš, ka jātiek, kā es arī saku, tajā stāstā - pāris kilometru jānes ievainotie,” pauž Mārtins Počs, sanitāra lomas atveidotājs, stāstnieks.

Kopumā būs trīs īsfilmas, par kara sanitāriem ir viena no tām. Visi trīs vēsturiskie stāsti tiek filmēti Ogres - Tīnūžu apkaimē, kur pirms 104 gadiem 1917. gada 1. un 2. septembrī norisinājās Mazās Juglas kaujas. Uzņemtie video tiks izmantoti gan Tīnūžu muižā izveidotajā ekspozīcijā par latviešu strēlnieku kaujām pie Mazās Juglas upes, kā arī nodoti skolām vēstures apguvei. “Mēs būtība filmējam arī tajā pašā laikā. Tā kā mēs esam centušies pieturēties maksimāli pie autentisma, lai uniformas ir autentiskas, lai karavīru izskats ir autentisks, lai vieta ir atbilstoša, jo tas rada noskaņu un palīdz veidot ticamību,” skaidro Kaspars Špēlis,

“Redzi, kariņus taisīt mums ir grūti, jo tur vajag ļoti daudz naudas, tā, lai jaunieši pavilktos. Bet te ir šis stāsts par to, cik tas ir bezjēdzīgi un šausmīgi un tā tālāk, un, ja mums tas izdosies, parādīt šī kara bezjēdzību, tas būtu forši, pie tam - no abām pusēm,” pauž Atis Balodis, režisors.

“Bieži vien ir izveidojušies tādi varbūt neprecīzi romantizēti skati par šim te cīņām, tāpēc mēs vēlējāmies parādīt arī auditorijai, arī mūsdienu cilvēkam fiziski, lai viņš redz, kā tas viss notiek. Ko realitātē nozīmē karš, ka tā nav tikai piedzīvojums un slava, bet tie ir ļoti skarbi momenti,” saka Kaspars Špēlis.

Pieminot Mazās Juglas kaujas dabas parkā “Zilie kalni”, ik gadu septembra sākumā tiek rīkots pārgājiens Ikšķiles, Tīnūžu un Ogres skolēniem. Taču šogad Covid-19 drošības apsvērumu dēļ tas atcelts.  


Foto: Kultūras mantojuma centrs "Tīnūžu muiža"