Top jauni ierobežojumi. Azartspēļu zāles varēs apmeklēt tikai no 21 gada vecuma

Finanšu ministrija (FM) apspriešanai nodevusi grozījumus Azartspēļu un izložu likumā. Grozījumi paredz būtiskus ierobežojumus, kas samazinātu jauniešu iesaistīšanos azartspēlēs, kā arī samazinātu esošo spēļu zālu skaitu vismaz par 14%. Pašreiz Latvijā kopumā darbojas vairāk nekā 200 spēļu zāļu.

Pasta iela Jelgavā ir viena no centrālajām ielām, pa kuru pārvietojas simtiem gājēju, un ikviens no tiem dodas garām arī šeit esošajai spēļu zālei. 

Vairums ReTV uzrunāto gan nekad dzīvē tajās nav iegriezušies, tomēr par to klātesamību un pamanāmību nepriecājas. “Pirmkārt, es domāju, ka tās spēļu zāles varētu būt kādā nostākā vietā, lai nav gluži pa ceļam ejot tiem, kam var rasties kārdinājums. Protams, kas gribēs spēlēt, vienmēr atradīs iespēju, bet vismaz kādu daļu varētu atturēt vismaz tas, ka viņas būtu pēc iespējas mazāk,” saka jelgavniece Evita.

Pēc Latvijas Spēļu biznesa asociācijas (LSBA) publiski pieejamajiem datiem, Jelgavā atrodas desmit spēļu zāles, bet visā Latvijā 211 spēļu zāles, kurās atrodas 4888 spēļu iekārtas. Pašreiz FM izskatīšanai nodevusi grozījumus Azartspēļu un izložu likumā, kas paredz vairākus ierobežojumus. Tostarp palielināt minimālo spēļu automātu skaitu zālēs no pašreizējiem 20 uz 25, kas tādējādi ļaušot samazināt spēļu zāļu skaitu. FM pārstāve Olga Bogdanova: “Pa katru spēļu automātu organizatoriem ir gana augstas izmaksas, attiecīgi sakoncentrējot tos automātus mazākā zāļu skaitā, fiziskā pieejamība samazinās. Otrkārt, arī ne visur var automātus papildus fiziski izvietot. Mēs skaitījām, ka ir paredzama pašu zāļu skaita samazinājums.”

Kā norāda LSBA, pie šādiem nosacījumiem drošticami tiktu slēgtas 29 spēļu zāles, bet darbu zaudētu vairāk nekā divsimt darbinieku.

Izstrādātie likuma grozījumi paredz arī vecuma ierobežojuma paaugstināšanau, atļaujot azartspēles spēlēt tikai tiem, kuri sasnieguši 21 gada vecumu, nevis 18, kā bija līdz šim. Tāpat azartspēļu zālēm obligāts būs pārtraukums no pulksten sešiem līdz deviņiem. Asociācija gan aicina paredzēt izņēmumu vismaz pokera turnīriem. LSBA rakstiskais komentārs: “Pēc LSBA biedru sniegtās informācijas, nav spēlētāju, kuri azartspēļu vietā pavada laiku nepārtraukti ilgāk par 21 stundu. Pat interaktīvajās azartspēlēs tikai 0,5% no visām spēles sesijām ir bijušas ilgākas par 10 stundām, savukārt nav konstatēta neviena spēles sesija, kas ilgtu 20 stundas.”

Tāpat asociācijas ieskatā nepamatota ir vēlme likuma grozījumos iekļaut prasību pēc vienota dizaina izkārtņu un skatlogu noformējumos, kas nebūtu tik košs un vilinošs.

Likuma izmaiņas, kas pašreiz nodotas sabiedriskajai apspriešanai, precizēs 2021. gadā pieņemtās Azartspēļu un izložu politikas pamatnostādnes 2021.-2027. gadam.