Top laikmetīgās mūzikas izrāde ar cirka elementiem

50 Vidzemes jauniešiem koncertzālē “Cēsis” aizvadīto trīs dienu garumā bija iespēja izzināt un kopīgi radīt laikmetīgo mūziku un cirka mākslu. Šeit norisinājās otrā radošā darbnīca starptautiskā projekta “Mākslu laboratorija “CirqueMusique”” ietvaros. Šādas eksperimentālas laboratorijas četrās Latvijas vietās organizē koncertzāle “Lielais dzintars”. Savukārt nākamā gada sākumā šajās laboratorijās radīto iecerēts atspoguļot laikmetīgās mūzikas izrādē ar cirkus elementiem, kas būs paredzēta jauniešiem.

Atklāt laikmetīgās mūzikas un kompozīcijas pasauli jauniešiem Cēsīs uzticēts komponistam Platonam Buravickim. Viņaprāt, jauniešiem trūkst zināšanu, kā izpaužas laikmetīgā mūzika, tāpēc šajā performancē Alfrēda Kalniņa Cēsu mūzikas vidusskolas audzēkņiem to iespējams izzināt daudz dziļāk un pašiem kļūt par daļu no performances. “Jauni paņēmieni, mūzika, kas atrodas starp klavieru taustiņiem, un mūzika, kurai vecās, klasiskās notis nepietiek.”

Un to visu vēl bagātina cirka māksla, radot īpašu sinerģiju. Projekta mākslinieciskais vadītājs ir žonglieris no Norvēģijas Julians Sēters. Viņš norāda, ka šo laboratoriju mērķis ir mākslā atklāt vēl nebijušas formas un izpausmes. “Mēs cenšamies radīt jaunu mākslas formu, kas ir cirka mūzika, kas rodas, saliekot abas šīs lietas kopā. Piemēram, iepriekšējā nodarbībā mums bija atlēcošs bumbiņas un bungas. Mēs metām ar bumbiņām pa bungām, tās atlēca, tanī pašā laikā radās arī skaņa.”

Dalība šādā projektā jauniešiem ir krietns izaicinājums. Viņi ReTV atzīst, lai radītu mākslienieku iecerēto, nākas krietni atvērties un izkāpt no savas tik ierastās konforta zonas. 

Koncertzāles “Lielais dzintars” īstenotā projekta ietvaros šāda eksperimentāla laboratorija jauniešiem jau notikusi Rēzeknē, šonedēļ tā aizvadīta Cēsīs, vēl priekšā tikšanās ar jauniešiem Ventspilī un Liepājā. Sēters: “Katras laboratorijas noslēgumā mums ir šovs kopā ar šiem jauniešiem, kurā mēs neveidojam perfekto šovu, pie kura veidošanas var strādāt ilgi. Mums ir tikai trīs dienas, kuru laikā tiekamies ar šiem jauniešiem, tad noslēgumā dalāmies ar to, kas mums būs sanācis.”

Savukārt projekta noslēgumā nākamā gada sākumā, apvienojot laboratorijās gūtās idejas, taps laikmetīgās mūzikas izrāde ar cirka elementiem. Tajā piedalīsies paši jaunieši, kā arī izcili komponisti no Latvijas un cirka mākslinieki no Norvēģijas un Islandes.