Trūkst asiņu visās grupās; operācijas neatcels

Valsts asinsdonoru centra ieraksts sociālajos medijos par to, ka “ja tuvākajā laikā asins krājums netiks papildināts, tad slimnīcās tiks atceltas operācijas” daļai iedzīvotāju rada satraukumu. “Tik daudz, ka praktiski visās grupās pieprasījums audzis, laikam neatceros, bet jācer uz donoru atsaucību, šo situāciju normalizēsim, tālāk jau viss ies ikdienas gaitās,” saka Egita Pole, Valsts asinsdonoru centra direktore.

Tikmēr ReTV Ziņām slimnīcās atzīst – pašreiz riskus nesaredz, plānveida pakalpojumi, kur nepieciešama asiņu pārliešana vai kāds tās komponents, nav vēl atcelti. “Uz šo brīdi šādas operāciju pārlikšanas mums nav. Mēs nevis pārceļam, bet noliekam citu laiku, tas ir nepieciešams. Visas akūtās operācijas tiek veiktas, tā kā par to pacientiem nevajadzētu bažīties,” pauž Jevgēnijs Kalējs, Latvijas Slimnīcu biedrības priekšsēdētājs.

“Mums asiņu netrūkst, jo mēs strādājam ar daudzu gadu izveidotu donoru rezervi, strādājam ar šo asins ņemšanu, plānojot, skatoties, ar kādu asins grupu cilvēki guļ slimnīcā, tos mēs izsaucam uz donācijas dienām,” saka Inguna Krivicka, Vidzemes slimnīcas Asins sagatavošanas nodaļas vadītāja.

“Ja slimnīcas vēl līdz šim nav sajutušas to, ko redzam mēs, tad tas ir ļoti labi... Esam iedevuši visu maksimālo, ko mēs varam, slimnīcas ir visu saņēmušas, šo ārstniecisko palīdzību spēj nodrošināt. Bet mēs redzam, cik mūsu krājums ir palicis, tāpēc mēģinām šo krājumu papildināt,” skaidro Egita Pole. 

Valsts asinsdonoru centra direktore Egita Pole skaidro – tas, ka rezerves tukšojas, šoreiz nav saistīts ar donoru trūkumu:  “Arī neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests ziņo, ka ir būtiski pieaudzis izsaukumu skaits, arī pieaudzis ir stacionēto skaits slimnīcās. Tas secīgi arī ietekmē to, ka ir nepieciešami papildus asins komponenti.”

Pērn jūnijā asiņu pieprasījums ir bijis par 18% mazāks, vidēji mēnesī kopā ir ap 4000 donāciju, visi sagatavotie asins komponenti tiek izsniegti ārstniecības iestādēm. Vidzemes un Paula Stradiņa klīniskās universitātes slimnīcās radušos situāciju saista ar veselības aprūpes sistēmas ierobežojumiem Covid-19 pīķa mēnešos.

ReTV Ziņām vairākās ārstniecības iestādēs saka – attiecībā uz plānveida palīdzību pagaidām mediķu un ārstu darbs nav ietekmēts. “Tas nekad nevar ietekmēt, līdz šim arī nav ietekmējis akūtās palīdzības sniegšanu. Tur mēs esam – ja redzam, ka krājumi trūkst, tur mēs mobilizējam ar sociālo mediju palīdzību donorus,” uzsver Egita Pole.

Jāpiebilst – arī slimnīcu asins kabinetu pārstāvji kritiskās situācijās savā starpā sazinās un notiek krājumu apmaiņa. Tāpat arī uzrunātās slimnīcas pauž pārliecību – ja donoru atsaucība būs tik pat liela, kā bija līdz šim, tad satraukumam nav pamata.  


Foto: FreePik