Trūkst izpratnes, cik svarīgi nodrošināt bērnu peldētprasmi

Šogad kopumā no ūdenstilpēm izcelti 36 noslīkuši cilvēki, bet izglābti 23 iedzīvotāji. Latvija vēl aizvien Eiropā ir galvgalī noslīkušo cilvēku skaita ziņā. Sporta politikas nostādnēs ir nosprausts mērķis - peldētapmācība, bet, vai to izdosies realizēt, rādīs laiks.

Pagaidām valstī nav programmas vai apņemšanās izglītības saturā ieviest peldētapmācību. Liela loma bērnu izglītošanā, kā rīkoties ūdenī, ir pašvaldībām, vai tās ir ieinteresētas sava novada skolēniem sniegt iespēju mācīties peldēt. Šobrīd Latvijā ir apmēram 50 peldbaseini, kuros var notikt bērnu peldētapmācība, bet ne visās pašvaldībās ir tādas iespējas.

Latvijas Peldēšanas federācijas prezidents Aivars Platonovs stāsta: “Labākie piemēri - Jelgava, Valmiera. Tad ir citas pašvaldības, kur ir peldbaseini un var apmācīt, bet dažādu iemeslu dēļ tur tiek īstenoti selektīvi - tikai 2. klasēm. Dažreiz paliek par obligātu tikai vienreiz mēnesī, kas ir 10 nodarbības gadā.”

Peldēšanas federācijas prezidents atzīst, iespējams, trūkst politiskās gribas un izpratnes par to, cik svarīgs ir peldētapmācības nodrošinājums. Lietuvā un Igaunijā ir attīstītas programmas, kur bērniem skolā ir jāmācās peldēt. Arī federācijā ir izstrādāts plāns: tas būtu pirmajos trīs mācību gados nodrošināt kvalitatīvu un pilnvērtīgu apmācību peldēšanā. Taču atbalstu līdz šim iecere nav saņēmusi. Aivars Platonovs: “Nez kāpēc cilvēki, it īpaši politiskā līmenī, vai ierēdņi vēlas domāt - jo labākas ir peldētprasmes, jo vairāk cilvēki noslīks. Vai otrs variants, ka slīkst tikai tie, kas lieto alkoholu vai ir pārgalvīgi - tā nav. Bērnu līdz 14 gadu vecumam ārējo nāves cēloņu statistikā ir viens no vadošajiem nāves cēloņiem.”

Valmieras peldbaseina treneris Juris Liepiņš ar 34 gadu pieredzi pedagoga amatā vērtē, ka šobrīd situācija ar peldētprasmi uzlabojas. “Pēdējā laikā tā ir bijis, ka uz sagatavošanas grupu atnāk tādi, kas māk peldēt. To nevar saukt kritiski, bet ir gadījumi, ka labi peld, bet atklātos ūdeņos bail peldēt. Liela pārdrošība nav labi.”

Šķiet, ka siltākā laikā arī upuru atklātos ūdeņos ir krietni vairāk nekā ziemas mēnešos, taču tā nebūt nav, skaidro Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā.

Kā atzīst peldēšanas federācijā, valsts politikas pamatnostādnēs ir mērķis uzlabot bērnu peldētprasmi. Organizācija pievērsīs uzmanību, lai uzdevumi būtu izpildīti.Foto: Freepik