Trūkst naudas Jaunpils pils jumta nomaiņai

No Nacionālās kultūras mantojuma sarakstā esošajiem 9000 objektiem kritiskā stāvoklī pašreiz esot tikai neliela daļa. Karadarbības Ukrainā dēļ situācija, visticamāk, mainīšoties ne uz labo pusi. Jaunpils viduslaiku pilī šogad rekonstruēta pastāvīgā ekspozīcija, bet pirms 115 gadiem uzliktā jumta nomaiņai naudas nepietiek ne pašvaldības maciņā, ne valsts atbalsta programmā.

Četrpadsmitā gadsimtā būvētās Jaunpils pils pastāvīgā ekspozīciju zāle šogad piedzīvojusi rekonstrukciju. Rekonstruēta ir ne vien telpa un komunikācijas, bet arī ekspozīcija, kas apmeklētājiem durvis vērs Muzeja naktī. Kā ReTV skaidro pils vadītāja, saturs jau būšot tas pats, bet veids, kā to apskatīt - cits.

Ekspozīciju zāles rekonstrukcija izmaksājusi vairāk nekā 32 tūkstošus eiro. Lielākā daļa ir Valsts kultūrkapitāla fonda atbalsts, bet iztrūkstošais pielikts gan no pašu budžeta, gan Kurzemes plānošanas reģiona. Rekonstruētais pils stūrītis gan ir tikai piliens lielajā vajadzību jūrā. Vissteidzamākā esot 1907. gadā uzliktā jumta nomaiņa. Saulainā laikā pils bēniņos var ķert saules zaķīšus, bet ziemā - pikoties.

To, ka Jaunpils pils jumts ir diezgan katastrofālā stāvoklī, atzīst arī Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs. Jaunpils gan nebūt neesot tāda vienīgā, tomēr no kopumā vairāk nekā 9000 kultūras mantojuma objektiem kritiska situācija esot tikai nelielā daļā. Ņemot vērā karadarbības izraisītās krīzes, situācija nākotnē varētu mainīties, bet ne uz labāko pusi. “Būves jau ir pastāvējušas vairākus simtus gadu un noteikti izdzīvos. Protams, tur, kur ir nepieciešami kādi glābšanas darbi, nauda pietrūks. Jāskatās, kā pēc iespējas racionālāk darbus pabeigt. Protams, satricinājums būs, bet ar to katram saimniekam ir jātiek galā,” uzsver Juris Dambis, Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes vadītājs.

Tukuma novada pašvaldības īpašumā ir divi lielie kultūras mantojuma objekti, kā arī vairākas muižas. Jaunpils pils esot prioritāšu sarakstā, tomēr finansējuma šo objektu remontdarbiem neesot. “Neskatoties uz to, ka novadi apvienojās, šis gads ir ļoti smags. Brīvo finanšu resuro praktiski nav, plus vēl ir nezināmie: kurināmais, degviela, elektrība. Visticamāk, ka to, ko atstājām rezervei, “apēdīsim”,” pauž Gundars Važa, Tukuma novada domes priekšsēdētājs.

Valsts kultūrvēstures pieminekļu restaurācijai un konservācijai pieejams arī valsts atbalsts. Tas vairāk ir simbolisks. Šogad programmā pieejami nedaudz vairāk kā viens miljons eiro, bet tikai Jaunpils pils jumta un nesošo siju nomaiņai būšot nepieciešami ap pieciem miljoniem eiro.


#SIF_NVZ2022