Trūkst naudas, lai nodrošinātu biznesa inkubatoru darbību līdz 2023. gadam

Zem lielas jautājuma zīmes ir biznesa inkubatoru nākotne Latvijā. Šobrīd tādu ir vienpadsmit, bet pirmie signāli krīzei ir tas, ka mazinās pieteikumu skaits inkubatoros; otrs fakts: trūkst finansējuma projektiem. Taču līdz šim atbalstu saņēmuši simtiem uzņēmēju ar labām radošām idejām.

Vēl pirms gada interese par biznesa inkubatoriem bija milzīga - pretendenti uz atbalstu un padomu stāvēja rindā. Šogad pavisam cita aina. “Pieteikumi Daugavpils biznesa inkubatorā šobrīd ir saņemti 13 vēl apstrādes stadijā, kas nozīmē, ka vēl neesam uzņēmuši maksimālu pieejamo skaitu, 20 pretendentu daudzumu, bet uzņemšana turpināsies, kamēr spēsim šo apjomu savākt,” saka Andrejs Zelčs, Daugavpils biznesa inkubatora vadītājs.

“Mums Valmieras biznesa inkubatorā ir saņemti 15 pieteikumi no 20, kuri paredzētā grupa, kurus bija paredzēts uzņemt,” skaidro Juris Čeičs, Valmieras biznesa inkubatora vadītājs.

ReTV Ziņu uzrunātie inkubatoru vadītāji kā iemeslus min epidēmiju. “Man šķiet, ka, iespējams, cilvēki ir nedaudz norūpējušies par esošo situāciju valstī, par gaidāmo rudeni, kas nāks ar diezgan nezināmiem jauniem ierobežojumiem, un pieņemu, ka cilvēkiem tās jaunās idejas galvā tik ļoti nerosās, kā tas ir bijis citus uzņemšanas reizes,” saka Juris Čeičs.

Taču, iespējams, inkubatoru vadītāji reģionos nav izpratuši īstos iemeslus. Galvenais iemesls ir naudas trūkums. “Tur iemesli ir vairāki, kā viens no iemesliem, iespējams, tas, ka komersanti un ideju autori ir dzirdējuši presē izskanējušo informāciju, ka šobrīd ir apturēts inkubācijas atbalsts un ka mums ir finansējumu nepietiekamība, varbūt ir pārtulkojuši, ka nepietiek arī pirmsinkubācijas periodam, varbūt tāpēc tā aktivitāte ir zemāka,” saka Laura Očagova, LIAA biznesa inkubatora departamenta direktore.

Biznesa inkubatoru esošā programma darbojas no 2016. gada līdz 2023. gadam, atvēlētais finansējums ir gandrīz 33 miljoni eiro. Līdz programmas beigām ir palikuši divi gadi, bet lielākā daļa naudas ir iztērēta. Ja netiks piešķirts finansējums, būs pārmaiņas inkubatoru sistēmā. “Mums septiņus miljonus eiro vajadzētu papildus, lai mēs nodrošinātu biznesa inkubatora darbību līdz 2023. gada beigām, tas ir, nākamajiem diviem gadiem. Ar esošo finansējumu mēs varam nodrošināt esošo komersantu vajadzības un grantu izmaksas, kā arī uzturēt inkubatora tīklu līdz nākamā gada pirmajam, varbūt otrajam ceturksnim,” pauž Laura Očagova.

Ja naudas nebūs, tad gaidāmas pārmaiņas un pavisam drīz. “Tie būs tehnoloģiju inkubatori, šobrīd ir reģionālie inkubatori. Tie būs tehnoloģiju biznesa inkubatori, arī reģionos un tai skaitā arī Rīgā, kur mērķa klients būs inovatīvs pakalpojums, vai ir šis tehnoloģiskais aspekts. Proti, skatīsimies uz tādiem komersantiem, kas ražo pakalpojumu ar pievienoto vērtību,” saka Laura Očagova.

Tātad - daļai projektu iesniedzēju, cerot uz atbalstu, naudas nebūs. Līdz šim brīdim atbalstu no inkubatoriem saņēmuši gandrīz 900 simti komersantu, saņemot kopā gandrīz 19 miljonus eiro.  


Foto: Freepik