Tukumā atklāj trenera A. Miezīša izstādi par tramplīnlēkšanu un kamaniņsportu

Lieldienu priekšvakarā, klāt esot daudziem kādreizējiem cīņu biedriem un audzēkņiem, Tukuma ledushallē atklāta izstāde par ziemas sporta veidu vēsturi. Tās autors ir tukumnieks Andris Miezītis, kura mūžs saistīts tramplīnlēkšanu un kamaniņu sportu.

Tukumnieku Andri Miezīti, kurš sešdesmitajos un septiņdesmitajos gados trenējis Latvijas un Padomju Savienības kamaniņsporta izlasi, kā arī Latvijas izlasi tramplīnlēkšanā, par savu pirmo skolotāju sauc vairāki desmiti kādreizējo sportistu. Ar sirdij tuvo tramplīnlēkšanu Andris esot saslimis jau bērnībā. “Deviņpadsmit gadu vecumā pusnaktī pirmo reizi no Abavas tilta esmu ielecis kopā ar savu draugu,” stāsta Andris Miezītis, kādreizējais treneris, izstādes autors.

Aizraušanās neesot zudusi, bet vēlāk radusies vēlme izveidot arī īstu tramplīnu. “Tramplīni tapa apmēram 66-67 gadā, kad es pēc fizkultūras institūta beigšanas atnācu dzīvot uz Tukumu. Es nokļuvu par tramplīnlēkšanas treneri un sāku celt tramplīnus. Tas bija ļoti skaudrs laiks. Materiālu nebija, draugu nebija,” pauž Andris Miezītis, kādreizējais treneris, izstādes autors.

Ar smaidu izstādes atklāšanā tiek demonstrēti rīki, ar kādiem Andris Miezītis un viņa cīņu biedri gāzuši kokus, lai atbrīvotu vietu tramplīnam. Kā sameklēti elektriķu kāpšļi, ar kuriem Andris pirmoreiz mūžā kāpis, lai izveidotu nepieciešamās konstrukcijas. Septiņdesmitajos gados, kad sniega kļuva aizvien mazāk, tramplīnlēkšana likvidēta. Tomēr šodien entuziasti no Ogres cenšas to atkal atjaunot. “Tāpēc, ka mēs varam. Tāpēc, ka Latvija var. Tāpēc, ka mums ir lieliski sportisti, mums ir ļoti spilgtas zvaigznes uzlecošas, kuriem, ja dosim sporta bāzi, būs rezultāti. Šobrīd tramplīnu nav. Diemžēl Siguldā ir viens mazais tramplīns palicis, Ogrē arī pavisam mazais tramplīns. Mēs esam lielās cerībās uz Ogres pašvaldību, ka būs lielāks tramplīns,” saka Margarita Sokolova, tramplīnlēkšanas kluba “Ogres stils” pārstāve.

Pēc tramplīnlēkšanas kā sporta veida likvidēšanas Andris Miezītis uzaicināts kamaniņsportā. Kā pats saka, acīmredzot tāpēc, ka bijuši labi rezultāti ziemas divcīņā. Arī šodien kamaniņbraukšana esot viens no TOP-10 sporta veidiem. Izstādē redzamais aprīkojums gan nav salīdzināms ar mūsdienīgo, tomēr, kā ReTV stāsta Latvijas Kamaniņsporta federācijas vadība, Miezīša ieguldījums esot svarīgs arī šodien. “Šodienas panākumi jau arī sākās no šiem vēstures mirkļiem. Viņš ir viens no pirmsācējiem arī Cēsīs kamaniņsportā. Ļoti mainījies. Tehnika mainās ļoti, šajā vēsturiskajā periodā pirmo, otro vietu šķīra sekundes, tad šodien tūkstošdaļa sekundes izšķir rezultātu,” atzīst Atis Strenga, Latvijas Kamaniņsporta federācijas prezidents.

Izstāde par ziemas sporta vēsturi, kas ir Andra Miezīša dāvana tukumniekiem savā astoņdesmitajā dzimšanas dienā, turpmāk būs apskatāma Tukuma ledus hallē.