Tukumā atzīmē komponista Paula Dambja 85. jubileju

Atzīmējot komponista Paula Dambja 85. jubileju, Tukumā notika Tumes jauktā kora brīvdabas koncerts “Sasaukšanās”, kurā izskanēja trīs viņa populārākie dziesmu cikli: “Jūras dziesmas”, “Ganu balsis” un “Danču dziesmas”. Pauls Dambis uzskatāms par komponistu, kurš pagājušā gadsimta septiņdesmitajos gados atvēris jaunu lappusi koru mūzikā.

Ar brīvdabas kora koncertu “Sasaukšanās” pasaules kultūrtelpā Tukku Maggi atsākās šīs vasaras koncertu cikls. Pirmais koncerts veltīts komponista, pedagoga, diriģenta un ērģelnieka Paula Dambja 85. jubilejai, bez kura dziesmām pagājušā gadsimtā nenotika neviens koru konkurss. Viņš arī esot uzskatāms par jaunā folkloras viļņa aizsācēju.

“Ideja tāda, ka tiek paņemts tautas dziesmas kods. Respektīvi, tiek veidots orģināls skaņdarbs, saglabājot to tautas dziesmas tekstu, to kodu, sajūtu, ainavu un mentalitāti, bet, veidojot to pilnīgi orģinālu - kā savu orģinālkaņdarbu, izmantojot tajā laikā visdrosmīgākās tehnikas, kādas uz to momentu mūsu platuma grādos bija zināmas,” saka Ralfs Šmīdbergs muzikologs, kordiriģents.

Paula Dambja skaņdarbi vispopulārākie bijuši pagājušā gadsimta septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados. Tolaik tos lielākoties izpildījuši profesionāli mūziķi, kā kamerkoris Ave Sol, bet mūsdienās tie esot pa spēkam arī amatierkoriem. Godinot komponistu, trīs no populārākajiem Paula Dambja dziesmu cikliem -“Jūras dziesmas”, “Ganu balsis” un “Danču dziesmas” - izpilda Tumes jauktais koris.

Ar Tukumu gan Paulam Dambim īsti saistības neesot, bet personīgā saikne esot Tumes kora diriģentam Rūdolfam Bacānam, tāpēc, spītējot pandēmijai, mērķis bijis sagatavot vismaz nelielu programmu.

Koncertā skanēja arī vairākas solo dziesmas, bet tumenieki jau kaldina plānu, kā īstenot Paula Dambju vokālo ciklu ar Imanta Ziedoņa vārdiem.