Tukuma novadā reorganizē bibliotēkas. Grib veidot ceļojošo grāmatu kopas

Jaunais gads Tukuma novadā iesācies ar bibliotēku reorganizāciju. Trīs mazās bibliotēkas reorganizētas par pakalpojumu punktiem, bet vēl viena slēgta. Pašvaldība gan mierina, ka lasītāji bez grāmatām nepalikšot, bet tādējādi gadā varēšot ieekonomēt vairākus desmitus tūkstošus eiro.

Līdz šim teritoriālās reformas Tukuma novada bibliotēkas praktiski nebija skārušas, bet tagad mazākā no 29 novada bibliotēkām jeb “Lazdu” bibliotēka, kas jau kopš pandēmijas sākuma strādājusi vien reizi nedēļā, ir slēgta, jo apmeklējumu skaits sarucis līdz desmit gadā. “Ja bibliotekārs ir vienreiz nedēļā, ir diezgan grūti notrāpīt uz to laiku. Ir pie tā jāpierod, lai cilvēki apmeklētu tieši tajā laikā. Tas, ko cilvēki vēlas, ir ne tikai grāmatas lasīt, bet arī komunikāciju ar dzīviem cilvēkiem. Īpaši tas ir redzams pēc pandēmijas,” saka Aija Balandiņa, biedrības “Asni 3139” vadītāja, Tukuma novada iedzīvotāja.

Arī sociālajā vietnē “Facebook” par šo tēmu izvērtusies karsta diskusija, tomēr esošā krīze liek taupīt. Pārvaldes vadītāja lēš, ka, slēdzot bibliotēku, varēšot ieekonomēt ap 14 000-šiem eiro, kas ir puse no bibliotēkas gada budžeta. Bibliotēkas telpās darbosies audēju biedrība, kurai līdzšinējās telpas jau sen kļuvušas par šauru, bet lasīt gribētājiem būšot grāmatu plaukts. “Grāmatu plauktā būs iedzīvotāju dāvinātās grāmatas, kuri jau ir izlasījuši, un vēlas, lai tās izlasītu arī citi. Tāda, kad šeit darbosies biedrība, iedzīvotāji varēs paņemt grāmatas,” saka Lidija Legzdiņa, Tumes un Degoles pagastu pārvaldes vadītāja.

Jaunākās grāmatas varēšot pasūtīt Tumes vai Tukuma bibliotēkā, un tās lasītājiem piegādāšot pašvaldība. No 1. janvāra reorganizētas arī divas mazās bibliotēkas Engures pagastā un viena Irlavas pagastā, kur turpmāk būšot pakalpojumu sniegšanas punkts. “Tajās trīs vietās, kas nosauktas par punktiem, ir samazināts darba laiks par 0,1 slodzi. Respektīvi, strādās pus dienu mazāk, nekā bija līdz šim. Par bibliotēkām vairs nav paredzēta. Mēs esam izgājuši cauri, bibliotēkas izskatījuši, pašlaik šāds lēmums ir pieņemts,” saka Gundars Važa, Tukuma novada domes priekšsēdētājs.

Tukuma reģionālās bibliotēkas vadītāja skaidro, ka likums paredz vienu bibliotēku uz 2000 iedzīvotāju, arī pēc reorganizācijas tas tiekot izpildīts. Turklāt ieekonomēt varēšot ne tikai uz darba slodzes samazināšanu, bet arī uz grāmatu iepirkumu. “Šobrīd mēs domājam, ka varētu kopīgi pirkt un veidot grāmatu kopas, kuras ceļos pa bibliotēkām. Tās viena otrai aizdos kaut kādu daļu krājuma, mainīsies. Trešais, kas ir ļoti liels panākums, ir bibliotēku sistēma “Alise”, kas, ņemot vērā, cik pašvaldībā ir bibliotēkas, ir dārgi. Šinī gadījumā Engurē sistēma darbojas jau sen, tad Apšuciema un Bērzciema bibliotēkas tiks pievienotas Engures “Alises” sistēmai, nemaksājot dalības maksu,” saka Irēna Morīte, Tukuma bibliotēkas direktore.

Līdz šā gada janvārim Tukuma novadā darbojas 29 bibliotēkas, bet turpmāk juridiski būs 25 bibliotēkas. Lai gan arī trīs reorganizētajās bibliotēkās lasītāju skaits esot visai niecīgs, tuvākajā nākotnē tās slēgt neesot paredzēts.