Tukuma novada skolām nav nodrošināti siekalu testi

Tukuma novada mācību iestādēm jau vakar vajadzēja saņemt skrīninga testus uz Covid-19. Uzsākt testēšanu šorīt gan varēja vien trīs no trīsdesmit deviņām novada skolām. Ap pusdienlaiku siekalu testus saņēma vēl dažas mācību iestādes, bet izrādījies, ka šo testu komplektācija neesot tāda, par kādu skola instruēta.

Lai jaunajā mācību gadā uzsāktu mācības klātienē, nepieciešams vakcinācijas vai pārslimošanas sertifikāts vai negatīvs Covid-19 tests . Testēšana šodien bija plānota Tukuma novada skolās, tomēr vakar vakarā vecāki saņēma ļoti nepatīkamas ziņas. “Kādas padsmit minūtes pēc septiņiem klases audzinātāja “WhatsApp” čatā sāka rakstīt, ka testi ir atcelti, pārcelti. Neviens neko nezina. It kā neesot atvesti tie stobriņi. Tā kā sniegs uz galvas vienkārši. Tu, cilvēks, ieplāno kaut ko, pēkšņi pašā vakarā pasakā - nē, rīt nav jānāk uz skolu,” saka Iveta, četru skolēnu māmiņa no Kandavas.

Džūkstē šorīt gan viens aiz otra bērni ierodas skolā. Testēšana notiekot, bet filmēt testu saņemšanu netiek atļauts. Tā notiekot uz vietas skolā, vismaz pagaidām neesot problēmu. “Vakar astoņos vakarā saņēmām testus. Zinu, ka visur Tukuma novadā nesaņēma, bet mums īsi pirms astoņiem piegādāja. Mūsu galvenais uzdevums bija gaidīt informāciju no laboratorijām. Tā kā mēs arī nevaram tur neko daudz iespaidot. Mēs varam tikai gaidīt un izdarīt to, kas no mūsu puses ir jāizdara,” stāsta Inga Riežniece, Džūkstes pamatskolas direktore.

 Kā skaidro Tukuma novada izglītības pārvaldē, no 39 novada mācību iestādēm testēšanu šorīt varēja uzsākt tikai trīs skolās. “Situācija ir ļoti, ļoti slikta. Mēs esam ļoti neapmierināti, ka MFD laboratorija, kas ir piesaistīta Tukuma novadam, nepilda savas saistības. Atbilstoši sniegtajai informācijai izglītības iestādēm nepiegādā testus,” saka Dace Strazdiņa, Tukuma novada Izglītības pārvaldes vadītāja.

Ap pusdienlaiku saņemam ziņu, ka testi piegādāti vēl pāris novada skolām. Viena no tām Pūres pamatskola un tās filiāle, tomēr atvestie testi neesot tādi, par kādu lietošanu skola instruēta. “Ir kaut kādi lieli stobriņi iedoti. Tajā ir ieliets šķidrums. Cik bērns iespļaus siekalas, mēs nezinām, jo tam cauri redzēt tālāk nevar. Mēs testējamies. Kad savāks - nezinu. Saprotam, ka 25 grādos drīkstam turēt, pirms tam mums bija algoritms, ka jāliek ledusskapī. Laboratoriju es sazvanīt nevaru,” saka Ina Jackovska, Pūres pamatskolas pārstāve.

Sazvanīt laboratoriju vai uzņēmuma vadību sižeta filmēšanas laikā neizdodas arī mums. Veselības ministrijā par problēmām ar testiem esot zināms. Kā skaidrojusi laboratorija, problēmas radījis kapacitātes trūkums. Par to, vai laboratorijai izdosies izpildīt visus līguma nosacījumus, ministrijai šaubu neesot.

 Kopumā 1700 mācību iestādēs skolēnu testēšanu veic četras laboratorijas. Par līdzīgām problēmām saistībā ar citām laboratorijām ministrijai neesot zināms.