Turpina degt Lielais un Pemmes purvs

Joprojām turpinās ugunsgrēka dzēšanas darbi īpaši aizsargājamā dabas teritorijā “Lielais un Pemmes purvs” Siguldas novada Lēdurgas pagastā. Ugunsdzēsēji lēš, ka šis varētu būt lielākais ugunsgrēks šogad.

Ilgstošā sausuma dēļ ugunsbīstamība mežā patlaban ir ļoti augsta, visu aizvadīto dienu notikuma vietā strādāja ugunsdzēsēji. Iestājoties tumsai, notikuma vietā situāciju glābēji turpināja uzraudzīt, šorīt dzēšanas darbos tika piesaistīti vēl papildu resursi. Valsts meža dienests (VMD) informē, ka par pilnīgu uguns likvidēšanu vēl ir pāragri runāt, jo šobrīd uguns ir pārņēmusi 80 hektāru lielu platību. “Uz šo brīdi dzēšanas darbi intensīvi turpinās. Dzēšanas darbos ir iesaistīti VMD pārstāvji, gan VUGD pārstāvji. Arī piedalās pārstāvji no Latvijas Valsts mežiem, tā kā darbi turpinās, ugunsgrēks uz šo brīdi vēl nav ierobežots. Ir atsevišķas vietas, kur, uzpūšot vējam, parādās šīs te intensīvā gruzdēšana un liesmiņas, uguns pavirzās uz priekšu,” saka Zigmunds Jaunķiķis, VMD un Vides aizsardzības daļas vadītāja vietnieks.

Vēl joprojām uguns izcelšanās iemesls nav zināms, bet Valsts meža dienesta pārstāvis varot vien izteikt pieņēmumus, ka vainīgi varētu būt ogotāji. “Ir gadījumi, kad var noskaidrot. Tas parasti ir, ja kaut kādas ļaunprātīgās dedzināšanas, kur var redzēt šo te ugunsgrēka izcelšanos - vai nu ir izliets degšķidrums, atvesta kāda riepa un aizdedzināta, bet bieži vien atklāt šo izcelšanās iemeslu sagādā grūtības.”

Pagaidām tuvumā esošās mājas neesot apdraudētas, tomēr Siguldas pašvaldības pārstāvis Linards Kumskis ieradās notikuma vietā, lai tiktos ar vietējiem iedzīvotājiem un pārliecinātos par viņu drošību. “Gan vakar, gan šodien sazināmies ar vietējo māju iedzīvotājiem. Tuvākās mājas, kas ir Siguldas novada Lēdurgas pagastā, ir aptuveni sešas, arī burtiski tikko runāju ar māju iedzīvotājiem - tuvākās apdzīvotās mājas aptuveni ir nepilnus divus kilometrus no degšanas vietas. Māju iedzīvotāji ir pārlaiduši nakti mājās, bija piedūmojums, bet netika pieņemts lēmums par evakuāciju.”

“Lielais un Pemmes” purvs sastāv no vairākiem purvu kompleksiem gandrīz trīs ar pusi tūkstoš hektāru platībā. Īpaši aizsargājamā dabas teritorija piemērota purva bridējputnu un ūdensputnu ligzdošanai. Valsts meža dienestā atzīst, ka uguns apdzēšanai pagaidām resursu pietiek, bet, ņemot vērā, ka degšanas vietai ir grūti piekļūt ar ugunsdzēsības transportu, iesaistīti arī helikopteri un citi papildspēki.

Jaunākā informācija liecina, ka ugunsgrēku izdevās ierobežot, speciālisti tagad nosaka izdegušās platības apmērus.