Turpinās parakstu vākšana par dzemdību nodaļu neslēgšanu

Lai arī Veselības ministrija ir paziņojusi, ka šobrīd notiek slimnīcu darbības izvērtējums un konkrēti lēmumi nav pieņemti, ziņas par Kuldīgas un Dobeles Dzemdību nodaļu slēgšanu, satraukušas ne vienu vien iedzīvotāju. Daudz jautājumu un neskaidrības ir arī mediķiem.

Portālā ManaBalss.lv parakstu vākšana sākta pirms nepilna mēneša. Šobrīd to jau ir vairāk nekā 6000. Jau tagad nereti 50 kilometri uz minētajām slimnīcām ir par daudz, ja radušās veselības problēmas, apdraudēta mātes vai bērna dzīvība. Turklāt Latvijā ir slikts ceļu stāvoklis, īpaši lauku reģionos.

Sandis Miļauskis, iniciatīvas ierosinātājs, mediķis: “Tas būs 100 km kā minimums. Tāpat kā Saldus slimnīcu, vispirms nolikvidē dzemdību nodaļas, pēc tam visu slimnīcu kā neatliekamās palīdzības slimnīcu.”

Kuldīgas slimnīcā atzīst, ka sarunas ar ministriju jau bijušas un statistika par rādītājiem dzemdību nodaļā izskaidrota. Viens no efektivitātes kritērijiem ir 500 dzemdības gadā. Pērn Kuldīgā to bijis mazāk, jo mēnesi nodaļa bijusi slēgta, līdz ar to līdz noteiktajam skaitam pietrūka 7 dzemdības. Tāpēc balstīties tikai uz viena gada rādītājiem nevar.

Āris Pētersons, Kuldīgas slimnīcas kontrolārsts: “Ja ņemam vērā pēdējos 5 gadus, kad arī jau bija dzemdību kritums visā valstī , tad mums ir vidēji 582 dzemdības. Tā mēs bieži vien, statisktiku pareizi neizvērtējot, nonākam pie nepareiziem secinājumiem.”

Veselības ministrijā skaidro, ka vēl nekas nav izlemts, jo nav noslēdzies visu slimnīcu darbības izvērtējums. Ja portālā ManaBalss.lv parakstu skaits sasniegs 10 000 latiņu, iniciatīva tiks iesniegta Saeimā.