Turpinās pētījums par sabiedrības imunitāti pret Covid-19

Pagājušā gada oktobrī tika uzsākts pētījums par sabiedrības imunitāti pret Covid-19. Līdz šim tajā piedalījušies jau vairāk nekā 4 tūkstoši iedzīvotāju visā Latvijā, arī bērni no 7 gadu vecuma. Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Anda Ķīvīte-Urtāne, viena no projekta vadītājām, stāsta, ka pētījuma laikā tiek izmeklēti asins paraugi, nosakot kopējās antivielas.

Anda Ķīvīte-Urtāne atzīst, ja kopējās antivielas uzrādās pozitīvas, tad tālāk skatās, kāds ir antivielu veids, kas atrodas cilvēka organismā. Viņa arī piebilst, ka projekts un pētījums vēl turpinās. Tas, ko var redzēt, ir, ka antivielu izplatība esot 11%. “Varam teikt, ka katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs ir bijis saskarē vai pārslimojis šo te infekciju.”

No līdz šim iegūtajiem rezultātiem var arī secināt, ka mazliet augstāka antivielu izplatība ir vīriešu vidū, taču atšķirība starp dzimumiem neesot liela. Ja vērtē pa reģioniem, tad visaugstākā izplatība ir Latgalē, bet, ja raugās pa vecuma grupām, tad tieši bērnu vidū.

Pētījums ilgs vēl līdz marta beigām. Plānots, ka kopumā līdz pētījuma beigām tajā būs piedalījušies seši tūkstoši cilvēku. Anda Ķīvīte-Urtāne gan piebilst, ja cilvēkam ir konstatētas antivielas, tas nenozīmē, ka viņš ir pasargāts no atkārtotas saslimšanas, tāpēc ir jāturpina ievērot visas epidemioloģiskās prasības un jāvakcinējas.

Lai pētījuma rezultāti būtu detalizētāki, tā dalībniekiem ir jāaizpilda arī aptaujas anketa gan par simptomiem, kādi bijuši (ja bijuši), par ceļošanas pieredzi, vai un kādus piesardzības pasākumus ievēro, kā arī to, kāda ir kopējā attieksme pret Covid-19 infekciju. Jāpiebilst, pētījuma kopējie rezultāti varētu būt zināmi vasaras sākumā.


Foto: pixabay.com