Turpinās problēmas ar autobusu reisiem Ogrē

Lai ar jau rit trešais mēnesis, kopš Ogres un Aizkraukles novadā mainījies sabiedriskā transporta pārvadātājs, iedzīvotāji joprojām sūdzas par problēmām ar reisiem un Ogres pašvaldība aicinājusi Ministru prezidentu pat izsludināt ārkārtas situācjiu. Tostarp atklājusies vēl viena problēma - līgums pasažieru pārvadātājiem paredz, ka vismaz 60% autobusu jābūt iespējai iekāpt arī ratiņkrēslā sēdošam cilvēkam. Izrādās, invalīdam tad braukšana jāpiesaka vismaz diennakti iepriekš. Savukārt pasažieriem ar bērnu ratiem - iespēja braukt atkarīga no ratu lieluma. Daži tiek iekšā, daži - nē. 

Kopš jūlija sākuma SIA “Liepājas autobusu parks” nespēj izpildīt visus solītos pasažieru reisus Ogres un Aizkraukles novadā. Daļa reisu tiek atcelti joprojām. Tikmēr satiksmes ministrs Tālis Linkaits ReTV kā galveno problēmu akcentē nevis pārvadātāja atbildību, bet faktu, ka nozarē trūkst autovadītāji. Satiksmes ministrs Tālis Linkaits saka: “Redzam, ka šoferi noveco un ka viņi tiek vilināti strādāt par kravas mašīnu šoferiem. Lielākas algas. Un tas nozīmē, ka mums nākotnē draud šoferu deficīts.”

Savukārt, pēc ministra sacīta, šobrīd situācija Ogrē un Aizkrauklē esot atrisināta un pakalpojums tiekot nodrošināts. Tālis Linkaits: “Šobrīd mēs redzam, ka principā reisi notiek, runa ir par atsevišķiem reisiem atsevišķos maršrutos, kur mēs esam uzdevuši Autotransporta direkcijai atrast piemērotu risinājumu.”

Arī Autoransporta direkcija, kas ar pārvadātāju “Liepājas autobusu parks” līgumu konkursa kārtībā noslēgusi uz desmit gadiem, vēl septembra sākumā pēc neizpildītajiem resiem Ogrē, norādīja uz iespējamo līguma laušanu, bet tagad saka - situācija esot normalizējusies. Autotransporta direkcijas pārstāvis Viktors Zaķis: “Ir kaut kādi atsevišķi reisi, kuri izkrīt, bet tur ir bijušas ari tehniskas problēmas. Šobrīd “Liepājas autobusu parks” atkal ir sasparojies.”

Citās domās gan ir Ogres novada pašvaldībā, kur iedzīvotāju sūdzības par neizpildītiem reisiem tiekot saņemtas joprojām. Ogres novada pašvaldības domes priekšsēdētājs Egils Helmanis: ““Liepājas autobusu parks” vairāk nepublicē mājaslapā reisus, kurus viņi atceļ Ogrē. Tas nozīmē to, ka mums ir pārliecība, ka šie reisi ir. Vecāki palaiž savus bērnus uz skolu, viņi iet uz pieturu, bet nekur nevar aizbraukt.”

Līdz ar pārvadātāja maiņu Ogres novadā iezīmējusies vēl viena problēma - autobusu pieejamība cilvēkiem ar kustību traucējumiem un vecākiem ar bērnu ratiem. 

Autotransprta direkcijā skaidro, ka nolikums paredz, ka pārvadātājam ir jānodrošina vismaz 60% autobusu, kas pielāgoti cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Šāda kārtība ir visā Latvijā. Tostarp, ka reisi ir jāpiesaka. “Mēs to esam nolikuši nolikumā un iepirkumā. Bet tur nebūs gluži tā, ka jūs varat pieteikt 15 minūtes iepriekš vai stundu, pāris stundas, vislabāk to darīt iepriekšējā dienā, jo pārvadātajam jāpārkārto maršruti. Kā jau teicu, autobusi nav visur tādi, var gadīties, ka tajā reisā brauc tāds autobuss un tad nodrošinās,” saka Viktors Zaķis.

Ogres novada domes deputāti septembra sākumā vērsās pie Ministru prezidena Krišjāņa Kariņa, pieprasot izludināt novadā ārkārtas situāciju saistībā ar ieilgušajām problēmām sabiedriskajos pārvadājumos. Reaģējot uz pieprasījumu, Ministru prezidents uzdevis Satiksmes ministrijai izvērtēt iesaistīto institūciju un amatpersonu atbildību.  


#SIF_NVZ2022