Tuvākajā laikā jauno kovida gadījumu skaits varētu sasniegt 10 000 dienā

Kovidu izraisošā vīrusa omikrona paveids ir ļoti lipīgs un izplatās ārkārtīgi strauji – jauno saslimšanas gadījumu skaits pagājušajā nedēļā pieaudzis par gandrīz 100 procentiem, ja salīdzina ar aizpagājušo nedēļu. Slimību profilakses un kontroles centrā prognozē, ka ar šādu saslimstības pieauguma tempu jau šonedēļ jauno gadījumu skaits varētu sasniegt deviņus, desmit tūkstošus dienā. Pagājušajā nedēļā laboratorijās pozitīvs bijis katrs piektais kovida tests. Kā liecina statistika, saslimstība pieaug visās vecuma grupās, taču visstraujāk – bērnu vidū. Speciālistu ieskatā lielākā daļa pacientu omikronu izslimos mājās.

 “Ir ļoti svarīgi saprast, ka absolūti lielākā daļa pacientu slimos mājas apstākļos, tiks galā ar šo infekciju, stingri ievērojot izolācijas principus. Tiem, kuriem ir nepieciešama padziļināta ārstēšana, ģimenes ārsta konsultācija, tas arī noteikti ir jādara - jāvēršas vispirms pie sava ģimenes ārsta,” saka Liene Cipule, Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta direktore.

Ģimenes ārsti savukārt brīdina - jau tagad viņi ir pārslogoti. Sazvanīt, lai saņemtu konsultācijas pa tālruni, nebūs tik vienkārši.  “Es gribu teikt, ka ļoti bieži ģimenes ārsts un palīgs nebūs pieejams arī attālināti uzreiz. Jums būs jāpiezvana vairākkārtīgi, jo mums telefoni karsti. Manā praksē ir pieci telefoni, visi nepārtraukti zvana,” atzīst Līga Kozlovska, ģimenes ārste, Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas prezidente.

Saslimšana ar omikronu notiek dažās stundās. Ārsti iesaka turēt pa rokai līdzekļus temperatūras mazināšanai un pret galvassāpēm, kā arī pretiesnu līdzekļus un zāles sāpoša kakla ārstēšanai. Hronisku slimību pacientiem jāpārliecinās, ka aptieciņā netrūkst vajadzīgo medikamentu. Par spīti tam, ka omikrons pārvar vakcīnas radīto barjeru, eksperti joprojām iesaka poti kā aizsardzību pret smagu slimības gaitu. Tā kā slimnīcas pašlaik nav pārslogotas, nozares eksperti neredz nepieciešamību pastiprināt drošības pasākumus, tiesa, atzīstot, ka nevar vērtēt situāciju no tautsaimniecības viedokļa. 


Foto: Freepik