Uguns nav atņēmusi cerību par jaunu ģitāru darbnīcu

Pērnajā gadā ugunsgrēks iznīcināja vienīgo ģitāru darbnīcu un muzeju Latgalē. Radu, draugu un pilnīgi svešu cilvēku palīdzīgā roka, kā arī finansiālais atbalsts bija galvenā motivācija un iedvesma tās īpašniekam Jānim Kuzminskim drīz vien sākt domāt par darbnīcas atjaunošanu. Līdz šim ir tapusi pagaidu ēka, kur tiek pabeigtas iesāktās un no ugunsgrēka izglābtās ģitāras, vienlaikus gatavojoties jaunās ģitāru darbnīcas būvniecībai.

Pirms nepilna gada Jāņa Kuzminska ģitāru darbnīcā Rēzeknes novada Kaunatas pagastā bija talka pēc ugunsgrēka. Darbnīcu un tajā esošo muzeju uguns liesmas pārņēma 13.novembrī, izpostot visu vairāk nekā 20 gadu garumā krāto un sarūpēto, tostarp ģitāru izgatavošanai nepieciešamos darbarīkus. Taču jau toreiz tās saimnieks bija pārliecināts – par spīti nelaimei, rokas netiks nolaistas! “Kāda starpība, ka tu tur ielīdīsi stūrītī, tur sūdzēsies par dzīvi? Vai nu tu nopurinies un ej tālāk. Viss! Mēs zinām savus, kā saka, zaudējumus, bet ne to cēloni, ne oficiālo versiju neviens nav pateicis. Jā, bija it kā no elektrības. Es pieļauju domu, ka tas varētu būt vecais kompresors, kas bija palicis ieslēgts un neslēdzās ārā, un no tā varēja aizdegties. Bet, nu, tie ir mani minējumi,” saka Jānis Kuzminskis, ģitāru darbnīcas un muzeja īpašnieks.

Uzsākt jaunās ģitāru darbnīcas būvniecību bija plānots jau šajā rudenī, taču to kavē gan birokrātiskās procedūras, gan būtiski augušās būvmateriālu cenas. Šobrīd šeit tapusi neliela pagaidu darbnīca, iegādāti nepieciešamākie darba instrumenti. Tas viss lielākoties pateicoties līdzcilvēku atbalstam un saziedotajiem līdzekļiem. “Mums ļoti “pa iekšām iedeva” celtniecības buma cenu kāpums šajā gadā. Īstenībā mums vajadzēja apdrošinātājiem piestādīt tāmi, lai viņi varētu kaut kā orientēties. Tā tāme pirms tā buma bija gandrīz četras reizes lielāks cipars, nekā mums bija apdrošināts, un tas bija pa vecajām cenām. Bet pēc tā tas viss, kas dubultojās, kas trīskāršojās, un īstenībā tur tādas kosmiskas summas, ka tikai paši saviem spēkiem varēsim darboties un celt,” skaidro Jānis Kuzminskis,

Pa pagaidu darbnīcas durvīm pie sava īpašnieka devusies jau viena elektriskā ģitāra, kas bija iesākta un kuru nelaimes dienā izdevās saglābt. Uguns nepaspēja iznīcināt arī piecas ģitāras no muzeja eksponāta. “Liesmas bija no pretējās puses. Ne no muzeja telpas puses, bet no darbnīcas puses. Sanāca tā, kad ieraudzījām tās liesmas, dūmus, ar sievu atskrējām, izsitu logu ārā, ielīdu iekšā, izvilku tās ģitāras, sieva paņēma. Bet tur jau liesmas gāja iekšā jau arī tajā telpā. Sieva man jau tur bļāva: “Kāp ārā, nav nekas tik vērts, lai tā riskētu!”,” pauž Jānis Kuzminskis.

Jānis Kuzminskis atklāj, ka jaunā ģitāru darbnīcas ēka būtiski neatšķirsies no iepriekšējās, tiks būvēta pēc vecā projekta. Savukārt muzeja telpas gan gaida pārmaiņas. Šobrīd tiek meklētas idejas, kā to izveidot praktiskāku un apmeklētājiem pievilcīgāku. Tam sekos darbs pie muzeja eksponātu vākšanas.


Foto: celotajs.lv