Ugunsgrēkā bez mājokļa paliek četras ģimenes

Pirmdienas vakarā pēkšņa ugunsnelaime izpostījusi četru ģimeņu mājokli Stalbes pagasta Daibē. Par laimi, ugunsgrēkā neviens nav cietis, bet cilvēki naktī palikuši pavisam bez iedzīves. Atbalstu jau snieguši daudzi līdzcilvēki un vietējā pašvaldība, bet lai atgūtos pēc notikušā, ģimenēm palīdzība būs nepieciešama arī turpmāk. 

Vienā no aukstākajām decembra naktīm uguns nopostījis divstāvu māju Cēsu novadā. Bez mājvietas palikušas četras ģimenes, tai skaitā vairāki mazi bērni. Šodien uguns liesmu nesaudzētajā namā pavērās visai baiss skats. Postošā ugunsnelaime izcēlās naktī uz otrdienu. Glābēji izsaukumu uz notikuma vietu saņēma ap pusvienpadsmitiem vakarā. Ierodoties, nams dega ar atklātu liesmu teju 400 kvadrātmeru platībā. Dzēšanu apgrūtināja pie mājas novietotās automašīnas, kā arī gaisa temperatūra, kas bija noslīdējusi zem mīnus divdesmit grādiem.

Kā ReTV Ziņu dienestam atzina VUGD Vidzemes reģiona brigādes Cēsu daļas komandieris Kaspars Dravants: “Dega pirmā stāva dzīvoklis, otrā stāva dzīvoklis un jums pirms ierašānās evakuējās 10 cilvēki, bet glābēji izglāba trusi, divus kaķus un suni.” Daļa mājā dzīvojošo vēlajā stundā jau bija devušies pie miera. Sajūtot ko nelāgu, cilvēkus pamodināja mājdzīvnieki. Nama iemītnieki degošo mitekli steidzās pamest, bērnus ietinot segās, bet dažs sniegā un salā izskrēja tāpat, basām kājām. 

Bez sava mājokļa un iedzīves palika divas ģimenes ar trijiem un četriem bērniem, kā arī atsevišķi dzīvojoša sieviete un vēl vīrietis. Cietušajām ģimenēm tūlītēju palīdzību snieguši vietējās pašvaldības sociālie darbinieki. Kā stāsta Pārgaujas apvienības pārvaldes pārstāve Santa Kūlīte: “Viena ģimene ir atradusi iespēju paziņu lokā, arī kundze šobrīd ir atradusi iespēju pati paziņu lokā. Attiecīgi vienu no ģimenēm esam izmitinājuši pašvaldības telpās un arī ir ierādīta cietušajam vīrietim šobrīd pašvaldības telpās vieta.”

Ļoti lielu atbalstu cietušajiem sniedz arī sabiedrība. Sociālajos medijos netrūkst cilvēku, kuri gatavi ziedot apģērbu, apavus, mēbeles, traukus un citus sadzīves priekšmetus. Palīdzīgu roku sniegušas arī dažādas labdarības organizācijas, viena no tām - biedrība “Be The Light”. Biedrības vadītājs Gints Berneckis ieskicē dienu pēc nelaimes: “Sazvanījos ar mūsu sadarbības biedrību Gaujaslīči, kuriem bija drēbes, kuri ir aktīvi, mēs aizbraucām, sakomplektējām, principā mēs pilnu minivenu piekomplektējām, mašīnīti. Divpadsmit kastes ar drēbēm, septiņas kastes ar pārtiku.”

Pārgaujas apvienības sociālā diensta pārstāve Ieva Mežance ReTV Ziņām atklāj, ka šobrīd krietnā daudzumā ziedoti apģērbi, apavi, cilvēkiem piešķirts arī pašvaldības finansiālais atbalsts: “Varbūt tās elektrolietas mazāk piedāvā, nav jau tādas kā veļasmašīnas, ledusskapji, arī bērniem datori sadeguši, telefoni. Kādi viņi bija naktī, vakarā 11 jau bija aizmiguši. Principā, jā un izskrējā arā, nekā tāda arī nav viņiem.”

Patiesos ugunsgrēka iemeslus skaidros Valsts policija. Tikmēr glābšanas dienestā uzsver - aukstā laikā svarīgi nepārkurināt krāsni. Lai nenotiktu nelaime, labāk krāsni kurināt vairākas reizes dienā un vienmēr parūpēties, lai atvērtas krāsns tuvumā nav novietota malka. 


Foto: ReTV